הבניהמועצה אזורית שומרון

הרשות הפלסטינית החלה בעבודות לבניית שכונה באתר מזבח יהושע, כך גילה סייר של מחלקת קרקעות במועצה האזורית שומרון במהלך סיור שגרתי.

לאחר בדיקת תוכניות הרשות הפלסטינית כפי שפורסמו התברר כי מדובר בתחילת עבודות על תכנית הפיתוח לבניית שכונה של כ-32 יחידות דיור על האתר ההיסטורי עצמו.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן פנה בדרישה לראש המנהל האזרחי לעצור את העבודות לאלתר. "זה אסון ממש. לא ייתכן שבימי מדינת ישראל הריבונית, כאשר כבר שבנו לארצנו, נאפשר מתחת לאפנו לפגוע באתר היסטורי היחיד המוכיח את מעמד כניסת עם ישראל לארצו בימי יהושע. זו טיפשות וחלמאות. אסור לעמוד מנגד. על הרשויות לעצור מיידית את המתכננים והמבצעים ולהבהיר באופן הברור ביותר שלא תתאשר בנייה באיזור המזבח".

משה גוטמן, יו"ר שומרים על הנצח, הוסיף: "גלנט הבטיח לשמור על המזבח ולא קיים. הפלסטינים זיהו את החולשה הישראלית והוחלט להשמיד את נכס המורשת היקר ביותר של ישראל בשומרון. אם המדינה לא תתעשת עכשיו, המזבח וסביבתו יושמדו ויאבדו לנצח. אני קורא לראש הממשלה ושרי ממשלת ישראל לטפל בנושא מיידית אחרת המזבח יושמד".

דגן ופולארד במזבח יהושע
דגן ופולארד במזבח יהושעצילום: מועצה אזורית שומרון

מזבח יהושע נחשב קדוש לכ-700 מיליון מאמיני תנ"ך בעולם ומוגדר נכס מורשת ייחודי בעל ערכיות גבוהה ביותר, בשל המשמעות ההיסטורית הקושרת בינו לבין כניסת עם ישראל לארץ בימי יהושע.

לפני מספר חודשים נחשף כי הרשות הפלסטינית קידמה תכנית בינוי עירונית על שטח המזבח המשמידה את אתר כף הרגל המקיף אותו ועתידה להפוך את המזבח עצמו לשטח ציבורי פתוח בלב השכונה.

בתוכנית פריצת דרכים ובניית בתים על פי מגרשים סביב המזבח ממש.

בעקבות החשיפה הבטיח שר הבטחון גלנט כי הורה לצה"ל לשמור על האתר, אך היום התברר שבמקום כבר החלו בפריצת ציר ראשוני כחלק מתוכנית הבנייה.