גלנט וסמוטריץ'
גלנט וסמוטריץ'צילום: ערוץ 7

הרמטכ"ל הרצי הלוי מינה, בגיבויו של שר הביטחון יואב גלנט, את תת-אלוף הישאם אבראהים לתפקיד ראש המנהל האזרחי, ללא ידיעתו של השר במשרד הביטחון הממונה על המנהל האזרחי בצלאל סמוטריץ', כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על פי הדיווח, שר האוצר אף דרש לקדם מינוי אחר לתפקיד הרגיש, אולם המועמד שלו נדחה על ידי השניים שבחרו באבראהים לתפקיד.

בהסכם שנחתם בין שני השרים גלנט וסמוטריץ' עם הקמת הממשלה לעניין חלוקת הסמכויות ביניהם, נכתב כי "לשר הנוסף לא תהיה סמכות ביחס למינויים של אנשי צבא. מינויים במנהל האזרחי למשרות אזרחיות, יהיו תחת אחריותו המיניסטריאלית של השר הנוסף". המשמעות היא שמינוי ראש המנהל האזרחי אינו בסמכותו של סמוטריץ', אולם הוא ביקש מועמד לבחירתו וסורב.

גורמים המעורים בנושא הדפו את הטענות על הדרישה של השר הממונה במשרד הביטחון על המנהל האזרחי להתערב במינוי ראש המנהל האזרחי ואמרו כי "מינוי קצינים הוא באחריות הרמטכ"ל בלבד". חשוב להזכיר כי הבטחת הבחירות של סמוטריץ היא פירוק המנהל האזרחי במטרה "לאזרח" את הפעולות והשירותים מעבר לקו הירוק.

תפקיד ראש המנהל האזרחי נחשב תפקיד רגיש והיכולת של סמוטריץ' לעבוד עם הכפוף לו במנהל אמורה להביא לידי ביטוי את סמכויותיו בשטח, אלא שבמערכת הביטחון מדווחים כי המתח בין גלנט לסמוטריץ' נוכח ואף משפיע על התיאום בין השניים.

מדובר צה"ל נמסר כי "הליך דיון השיבוצים בצה"ל מתבצע באופן סדור, ענייני ומקצועי. דיוני השיבוצים בדרג התא"ל מתקיימים בראשות הרמטכ"ל ובהשתתפות פורום המטה הכללי. מינויים אלה מותנים באישור שר הביטחון".

מטעם השרים גלנט וסמוטריץ' לא נמסרה תגובה.