ההידברות בבית הנשיא
ההידברות בבית הנשיאצילום: קובי גדעון/ לע"מ

בתקופה האחרונה חזרו המגעים בין הקואליציה לאופוזיציה בבית הנשיא בניסיון להגיע להסכמות בעניין הרפורמה המשפטית, כך דווח הערב (שני) בחדשות 12.

המגעים בין הצדדים מתרחשים אחרי אישור צמצום עילת הסבירות במושב הכנסת האחרון, בזמן הפגרה ולקראת הדיון בבג"ץ בעתירות נגד החוק.

הנשיא הציע ליו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הקפאה של החקיקה למשך 18 חודשים, זאת בזמן שבקואליציה הביעו נכונות להקפאה של שנה לצד ריכוך בצמצום עילת הסבירות.

בנוסף, על פי הצעת הפשרה, לא תשתנה הוועדה לבחירת שופטים.

בבית הנשיא הגיבו לדיווח ואמרו כי "בשבועות האחרונים מקיים נשיא המדינה מאמץ מיוחד על מנת למנוע משבר חוקתי ולהביא לפתרון שישמור על הדמוקרטיה ואחדות העם בישראל".

"כחלק מהמאמצים מקיים הנשיא שיחות עם ראשי הקואליציה והאופוזיציה במטרה להביא לדיאלוג שיביא להסכמות רחבות. יודגש כי טרם הושגו הסכמות והנשיא ימשיך במאמציו".

בליכוד הגיבו לדיווח ואמרו כי "הפרסומים אינם נכונים ולא הייתה שום הסכמה".

השר לביטחון לאומי ויו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הגיב: "שש האצבעות של עוצמה יהודית יצביעו נגד כניעה ככל והיא תעלה להצבעה". מפלגת הציונות הדתית הגיבה "אנחנו מחויבים לתיקונים במערכת המשפט כדי לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית. מאז ומתמיד חתרנו להסכמות והסכמנו לפשרות, אבל כניעה של הרוב למיעוט קיצוני שמוכן לשרוף את המועדון כי הוא הפסיד את הבחירות אינה עומדת על הפרק".

השר יצחק גולדקנופף הגיב: "אין לנו כל קשר לכל מה שקשור לרפורמה המשפטית, התמיכה שלנו היא רק במסגרת המחויבות הקואליציונית. נתמוך בכל החלטה של נתניהו להגיע להסכמות".

יו"ר ישראל ביתנו תקף את המגעים לפשרה בבית הנשיא ואמר כי הוא "מוקיר ומעריך את נשיא המדינה על מאמציו למציאת פתרון שישמור על אחדות העם בישראל. עם זאת, נתניהו שוב מתעתע בכולם ומנסה להרוויח זמן ולגיטימציה".

"הקפאת החקיקה בשנה וחצי לא תחזיר את הביטחון של המשקיעים ולא תשיב את הכלכלה הישראלית למסלולה", הוסיף ליברמן.