ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט.
ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט.צילום: Ben Kelmer/FLASH90

ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, הלך לעולמו היום (שלישי) במהלך חופשה פרטית באיטליה בגיל 84.

שביט היה ראש המוסד השביעי וכיהן בתפקיד בין השנים 1989 ל-1996.

ראש המוסד דדי ברנע פרסם הודעת הספד בה כתב: "שבתי שביט, ראש המוסד השביעי היה מעמוד התווך של עולם המבצעים, המודיעין, והביטחון האסטרטגי של מדינת ישראל".

"שביט הצטרף למוסד ב-1964, והחל את דרכו בארגון כקצין איסוף של ה'צומת' באיראן, כיהן בתפקידים מבצעיים ופיקודיים בארץ ובחו"ל ובראשם ראש אגף קיסריה, ומשנה לראש המוסד. בתקופת כהונתו כראש המוסד, פעל שביט להרחבה וחיזוק של היחסים החשאיים בין המוסד לארגונים ומדינות במרחב האזורי והגלובלי, ובראשם תרומתו לכינון הסכם השלום שנחתם בין ישראל לירדן".

הוא ציין כי "לאחר פרישתו המשיך שביט לתרום רבות לשימור המורשת והידע הארגוני, וחנך דורות של ראשי מוסד ומפקדים בארגון. שביט כיהן כנשיא אגודת הגמלאים של המוסד במשך שנים ארוכות וראה בכך שליחות חשובה".

"משפחת המוסד מרכינה ראש היום בענווה ובצער רב על לכתו של מפקד וראש מוסד אמיץ, ערכי, מסור ומוערך אשר הקדיש את חייו למדינת ישראל ולביצור ביטחונה. יהיה זכרו ברוך", סיכם ברנע.

שביט ז"ל התגייס לצה"ל ושירת בממשל הצבאי בבאר שבע בתחילת שירותו. הוא היה מראשוני הלוחמים בסיירת מטכ"ל. לאחר שחרורו למד מזרחנות והתגייס למוסד. הוא שימש בתפקידי בכירים ובין היתר פעל באיראן בתקופת השאה והיה אחראי על חטיפתו של המרגל מרדכי ואנונו.

לאחר פרישתו מהמוסד כיהן בתפקיד מנכ"ל מכבי שירותי בריאות והקים חברת אבטחה יחד עם איש העסקים יוסי מימן.