נריה זארוג
נריה זארוגצילום: ללא קרדיט

נריה זארוג, פעיל ימין אשר נגדו הוצא צו הרחקה מנהלי משטחי יהודה ושומרון למשך ארבעה חודשים, הגיש ערר על הצו לבית הדין הצבאי בעופר לאחר שהשגה משפטית על הצו אותה הגיש לאלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס נדחתה.

הצו ניתן לזארוג ימים ספורים לאחר סיום תוקפו של צו קודם והוא קיבל אותו במהלך שהותו בפגישה עם וועדת הקליטה של הישוב יצהר לשם ביקש לעבור עם משפחתו.

בערר מתאר עו"ד נתי רום את סבלם של זארוג ומשפחתו בשל צו ההרחקה שניתן לפני מספר חודשים: "המערער, צעיר כבן 24, נשוי ואב לארבעה ילדים קטנים אשר הגדול שבהם בן 6 המתחיל בימים אלה כיתה א'. ביום 30.7.23 תם צו הגבלה מנהלי כנגד המערער אשר הורה על הרחקתו מיו"ש למעט בית הוריו ביישוב כוכב יעקב. המערער התגורר בתקופת הצו הקודם בדירה קטנטנה בירושלים אותה הצליח לשכור הודות לטובתם של בעלי הדירה אשר חמלו על המערער ומשפחתו אשר נאלצים להיטלטל באופן מחריד. עם תום תקופת הצו, חודש בלבד לפני תחילת שנת הלימודים, שמו המערער ומשפחתו פעמיהם ליישוב יצהר שם תכננו לגור לאחר טלטלת ההרחקות".

לטענת עורך הדין מתנהלת "רדיפה קשה של מערכת הביטחון" נגד זארוג ומשפחתו. "ביום 6/8 התקיימה לבני הזוג זארוג ישיבת קבלה והכרות עם וועדת הקליטה של היישוב יצהר. באופן ברוטאלי פרצו אל תוך הישיבה שהתקיימה בחדר מזכירות היישוב שוטרי ימ"ר ש"י ובצורה פומפוזית החלו להקריא בפני כל הנוכחים הודעה על כוונת המשיב להוציא שוב צו הגבלה נגד המערער. ההתנהלות הברוטאלית יצרה הדים בתקשורת ובתגובה, עוד באותו הערב, פרסמה מזכירות היישוב הודעה שכאקט תגובה להתנהלות הדורסנית אושרה בהליך מזורז קבלתם של בני משפחת זארוג למגורים ביישוב".

הוא מציין כי "המערער יטען כי אינו מעורב בפעילות אלימה או פלילית כלשהי וכי אין כל הצדקה להוצאת הצו. ילדיו של המערער התחילו את שנת הלימודים שלהם ביישוב יצהר והסיטואציה שנוצרה מקשה על המשפחה בצורה בלתי רגילה. מגורי המשפחה בתקופת הצו הקודם באזור מנותק מהסביבה הטבעית שלהם הסבה נזקים כבדים לנפשם של הילדים הרכים, משכך בכל מקרה אשתו וילדיו של המערער לא יוכלו לגור עמו במקרה של הרחקה מיו"ש וימשיכו לגור ביצהר. אף בקשתו של המערער במסגרת ההשגה להמיר את תנאי הצו בתנאי מעצר יישוב ביצהר – סורבה כלאחר יד. המערער יטען כי בכל מקרה דחיית בקשתו של המערער להמשך המגורים ביצהר בתנאים מגבילים הינה שערורייתית ואינה מידתית, היא מסבה, שלא בצדק, נזק כבד למערער ולמשפחתו".

עו"ד נתי רום מסר כי "השימוש הסיטונאי של מערכת הביטחון בצווי הגבלה מנדטוריים נגד צעירי ההתיישבות היא שערורייה שאסור להשלים איתה. אנו נמשיך להיאבק בכל הכלים העומדים לרשותנו נגד האנטי דמוקרטיים האלה ולהשקיע את המרב כדי להביא כל צו כזה לביקורת שיפוטית".