מפגינים בעד הרפורמה
מפגינים בעד הרפורמהצילום: ערוץ 7

לשכת היועץ המשפטי של עיריית ירושלים מונעת מסגן ראש העיר אריה קינג להקים מאהל תמיכה ברפורמה המשפטית בתחילת השבוע הבא.

לפני כחודש פנה קינג ליעוץ המשפטי של העירייה בבקשה לאשר הקמת מאהל מחאה לתמיכה ברפורמה בכיכר שמעון אגרנט, מול בית המשפט העליון, במהלך ימי הדיונים בבג"צ על פסילת חוקי היסוד – חוק הסבירות וחוק הנבצרות.

תחילה טענו בייעוץ המשפטי של העירייה כי עליו לפנות למשטרת ירושלים. קינג פנה לאגף המבצעים בתחנת מוריה של משטרת ירושלים שם קצין האג"מ בתחנה אישר את הקמת המאהל. לשכתו של קינג העבירה את האישורים הנדרשים בחזרה לייעוץ המשפטי של העירייה וביקשה את תשובתם בדבר ואת התנאים המשפטיים לטובת הקמת המאהל כמצופה.

בחלוף שבוע נוסף, סגן היועץ המשפטי לעיריית ירושלים, עו"ד חיים נרגסי, השיב כי לא יאפשר את הקמת המאהל למרות אישור המשטרה.

במכתב כתב נרגסי: "ביצענו התייעצות מקצועית למול משטרת ישראל והובהר לנו כי החלטת משטרת ישראל, לאור נסיבות הגשת הבקשה, הינה לאשר הפגנה כנגד הרפורמה המשפטית בשבוע הבא, 11-12 לספטמבר למול כיכר אגרנט".

עו"ד נרגסי ציין כי ההכנות להפגנה יחלו עוד במוצ"ש, 09.09, וטען כי: "לאור החלטה זו, והואיל ובשבוע הבא עלינו לטובה נכנס חג ראש השנה הוחלט כי לא נאפשר אוהל לאף אחד מהצדדים המבקשים".

קינג תקף את החלטת הייעוץ המשפטי וטען: "אנחנו נמצאים במציאות הזויה ומקוממת בה המערכת המשפטית העירונית מגויסת לשמירה על ביהמ"ש העליון והיועמ"שית לממשלה. אנשי המחלקה המשפטית העירונית הם נציגי היועמ"שית בירושלים ופועלים בתחבולות כדי לשמור על המערכת המשפטית מכל שינוי ורפורמה".

"לא ייתכן שהייעוץ המשפטי של העירייה מאפשר לצד אחד קיום הפגנה בשבוע הבא מול בית המשפט העליון נגד הרפורמה ולנו לא מאפשר הקמת מאהל תמיכה באותם ימים. הרפורמה המשפטית נצרכת כדי לתקן עוולות מסוג זה, כדי לשנות את פניה של המערכת המשפטית ואת פניהם של היועצים המשפטיים למיניהם. לא נשקוט לנוכח אכיפה ומדיניות מפלה, הנוהגת איפה ואיפה בין הצדדים השונים במפה הפוליטית בישראל. העם בחר ברפורמה משפטית ונמשיך להתעקש שאכן תבוצע במלואה".

מעיריית ירושלים נמסר: המתואר אינו נכון ולא תואם לעובדות. מדובר בטענות מופרכות והזויות, שהרי עיריית ירושלים פועלת בתיאום מלא עם משטרת ישראל בנושא זה. יודגש כי לא ניתן לאף צד מפגין אישור להקמת מאהלים ולשני הצדדים ניתן אישור למערכות הגברה ובמה בהפגנות ע"י משטרת ישראל.