במסגרת כנס "מאוסלו לריבונות" של ערוץ 7 ותנועת הריבונות, התארח היום (רביעי) חבר הכנסת דני דנון מהליכוד.

במענה לשאלה איפה הסכמי אוסלו פוגעים בישראל של 2023 אמר דנון כי "אנחנו משלמים עליהם את המחיר עד היום. הרי מה היה הרעיון של הוזי הרעיון, הוגי הרעיון, הם באו ואמרו שטחים תמורת שלום. אם אנחנו ניתן שטחים למחבלים, לרשות הפלסטינית אז יהיה פה שלום".

"התפיסה הזאת קרסה", טען דנון. "אבל בפועל היא יצרה מצב מאוד בעייתי. תראה מה שקורה היום בחברון, מה שקורה בצירים שהמתיישבים צריכים לנסוע בדרכים ולעיתים לשלם מחיר, כמו שקרה בחווארה רק לאחרונה. אני חושב שהביטחון של היהודים ביהודה ושומרון ובכלל של אזרחי מדינת ישראל נפגע בגלל אדריכלי אוסלו".

כשנשאל אם היש ציפייה בעולם לוויתורים מצדה שלב ישראל כמו שהיה באוסלו אמר דנון: "אני עוסק רבות בהסברה ובדיפלומטיה ואני אומר לאנשים, תראו, מה שהיה נכון לפני 30 שנה תעשו דיליט, תמחקו את זה. זה כבר לא קיים, זאת מציאות אחרת, אי אפשר לחזור למה שהיה בהסכמי אוסלו ולכן צריכים לדבר על דברים אחרים".

"הנשיא טראמפ בא ואמר עזבו אותי ממה שהיה בוא נדבר על מה שצריך להיות, הוא בא עם רעיון משלו - זה הקו שצריך להיות לשים את אוסלו מאחורינו, זאת תכנית רעה, שילמנו מחיר כבד, ישראלים נרצחו בגלל הטעויות הללו בגלל הנשק שהגיע לפה, בגלל המחבלים שקיבלו את הלגיטימציה לחזור ליהודה ושמרון ואת המחירים אנחנו משלמים עד היום".

בנוגע לשאלת ביטול הסכמי אוסלו אמר: "בפועל מבחן המימוש הוא מה שקובע, ואנחנו ראינו שהסכמי אוסלו לא מומשו חלקים בהתחלה מומשו, אבל בהמשך שראינו את כל ההפרות של הפלסטינים זה בעצם נדחק לקרן זווית. לכן אני לא חושב שצריכים להעביר החלטה ולומר אנחנו מבטלים".

דנון התייחס בהמשך לאפשרות של ריבונות ביו"ש ואמר: "היינו קרובים, אני חושב שפספסנו הזדמנות. בזמן שלטון טראמפ הייתה לנו הזדמנות. אני יכול להגיד לך שעם כל ההפחדות, כמו שהעברת השגרירות של ארה"ב לירושלים אמרו איזה אירוע בינלאומי יקרה פה, מה יקרה במזרח התיכון... שום דבר לא קרה. כך יהיה עם החלת הריבונות. אנחנו לא צריכים לחשוש מההשלכות".

"מנחם בגין גילה מנהיגות ביום שהעביר את ההחלטה על הריבונות ברמת הגולן שהוא עצמו אמר שהיא אחת החשובות שקיבל בחייו, לצערי הוא לא הכליל בהחלטה גם את יו"ש ובקעת הירדן. אנחנו צריכים להמשיך את המורשת של מנחם בגין".

לסיום התייחס דנון לאפשרות של הסכם עם סעודיה על חשבון הריבונות ואמר: "תראה, בהסכמי אברהם הייתה אמירה, שהריבונות לא יורדת מהשולחן לנצח. מספר שנים. אני הייתי מעורבת בהסכמים. עברו כבר מספר שנים. אני חושב שהשיח על הריבונות הוא שיח חשוב. צריך לדבר, צריך לקדם את זה. אני חושב שבסוף המתיישבים לא הולכים לזוז לשום מקום".