עמירם בן אוליאל
עמירם בן אוליאלצילום: Yonatan Sindel/Flash90

14 חברי כנסת ממפלגות שונות פנו לראש השב"כ רונן בר בבקשה לשפר את תנאי כליאתו של עמירם בן אוליאל שהורשע ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא וכלוא בבידוד בכלא אשל.

במכתבם ציינו חברי הכנסת את תנאי הכליאה הקשים בהם הוא נתון, את מצבו הנפשי הרעוע ואת חוסר השוויון - לטענתם - בינו ובין אסירים ביטחוניים אחרים.

חברי הכנסת שחתמו על הבקשה הם עמית הלוי, צביקה פוגל, יצחק קרויזר, ניסים ואטורי, אתי עטיה, טלי גוטליב, קטי שטרית, אריאל קלנר, יצחק פינדרוס, אליהו רביבו, מיכל וולדיגר, יוסי טייב, אביחי בוארון וחברת הכנסת לימור סון הר-מלך, המלווה את פעילות מטה "צדק לעמירם" מאז הקמתו.

"כפי שידוע לך, מאז נאסר עמירם בן אוליאל לפני 7.5 שנים, הוא שוהה לבדו בתאו בבידוד מלא ובתנאי הכליאה הקשים ביותר במדינת ישראל. מצבו הנפשי התדרדר לאחרונה מפאת הבידוד הממושך, ויש חשש גדול לבריאותו הנפשית והפיזית", כתבו הח"כים.

הם ציינו את העובדה שהעברתו של האסיר בליל הסדר האחרון לאגף תורני היטיבה איתו. "בליל הסדר האחרון אושרה לראשונה בקשתו של עמירם לעבור לאגף תורני בכלא ולקיים את מצוות החג. הדבר היה לו למשיב נפש".

מכתב הח"כים לראש השב"כ
מכתב הח"כים לראש השב"כצילום: באדיבות המצלם

הם ביקשו מראש השב"כ שיפעל לאפשר לבן אוליאל לעבור לאגף התורני בחגי תשרי. "בבסיס הבקשה עומדת העובדה כי שירות הביטחון הכללי חרט על דגלו יחס מכבד ואנושי תוך שמירה מוקפדת על זכויות אדם וצלם אנוש. כידוע לך, תנאי הכליאה הללו אינם חלק מפסק הדין של עמירם ואין כל צידוק לנהוג כלפיו בחוסר שוויון משווע, כפי שלא נוהגים כלפי אסירים ביטחוניים המרצים מאסרי עולם על מעשי רצח אכזריים".

"נבקשך כי תיעתר לבקשה המובהקת, המידתית והראויה לכבודינו כולנו ולכבודה של חברה דמוקרטית ומוסרית במדינת ישראל. אנו מבקשים להוציא את עמירם מתנאי הבידוד הקשים בהם הוא נמצא לאגף התורני לכל הפחות לחגי תשרי", לשון המכתב.

ממטה צדק לעמירם נמסר: "אנו קוראים לחברי הכנסת, לשרים ולכל מקבלי ההחלטות – הורו עוד היום לנציבת שב"ס קטי פרי לראש השב"כ רונן בר ולכל הגורמים הרלוונטיים להפסיק לאלתר את תנאי הכליאה המחפירים של עמירם, ולהעבירו לאגף תורני עד לקיום משפט צדק בעניינו - כמו לברנס ולזדורוב".

השבוע הודיע שירות בתי הסוהר לארגון חוננו כי הוא בוחן את העברתו לאגף התורני של בן אוליאל. התשובה נמסרה בתגובה למכתב ששלח עורך דינו, עדי קידר, בו ציין את התנאים הקשים בהם מוחזק האסיר. "מרשי, אסיר באגף השמור, נשוי ואב לילדה קטינה, המנהל אורח חיים חרדי. האסיר, נמצא בתא לבדו, ללא טלוויזיה, וללא אפשרות יציאה לחינוך ופעילות ברחבי הביס"ר, ועוסק כל היום בלימוד ותפילה בתאו. האסיר עצור משנת 2015 ואינו מקבל התייחדויות. בחודשיים האחרונים החל האסיר לקבל שיחות טלפון לבני משפחתו לאחר שנים ארוכות בהם נמנעו ממנו שיחות טלפון. מדובר על שנים ארוכות בהם שוהה האסיר באגפים שמורים, בתא לבד, ויש חשש משמעותי למצבו הבריאותי והנפשי, לאחר שנות בידוד ארוכות".

עורך הדין פנה לקצינת האסירים בכלא אשל וביקש כי תאפשר לבן אוליאל לעבור לאגף התורני בכלא: "האסיר הגיש מספר בקשות למעבר לאגף תורני, אגף ההולם את אורחות חייו, ומתאים לאסיר, וטרם נענה. נבקש לשקול בקשה זו בחיוב, שכן כאמור השהות שנים ארוכות בתא לבד, פוגעות אנושות במרשי ובבריאותו, המקום הנכון והמתאים לאסיר הינו האגף התורני, שם יוכל להשתלב בלימוד, בתפילות במניין ובשאר הפעילויות הרלוונטיות לאסיר".

עו"ד קידר מסר: "אין זמן מתאים יותר מהשנה החדשה ותקופת החגים לעשות תיקון לעוול המתמשך ולהעביר את עמירם לתנאים הולמים ואנו תקוה כי הדבר יעשה עוד לפני ראש השנה".