ראש הממשלה בפגישתו עם אלון מאסק
ראש הממשלה בפגישתו עם אלון מאסקצילום: אבי אוחיון, לע"מ

מפלגת הליכוד פרסמה הלילה (שלישי) הודעת הבהרה בה צוין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "לא פסל את הרפורמה המשפטית כלל וכלל".

ההודעה יצאה לאחר שבמהלך פגישתו עם המיליארדר אלון מאסק אמר נתניהו כי ההצעה המקורית לרפורמה המשפטית של השר יריב לוין היתה "רעה" והוסיף כי אם לא יושגו הסכמות יבוצעו רק שינויים מינוריים בהרכב הוועדה למינוי שופטים.

בליכוד הוסיפו כי "נתניהו התייחס בשיחה עם אילון מאסק רק לפסקת התגברות גורפת ברוב רגיל, דבר שלגביו ראשי הקואליציה כבר הסכימו לפני חודשים שניתן להשיג את האיזון מול בית המשפט בדרכים אחרות".

נתניהו ומאסק קיימו שיחה משותפת ששודרה בשידור חי ובה עסקו, בין היתר, ברפורמה המשפטית בישראל.

מאסק התייחס להפגנה נגד נתניהו מחוץ למפעל: "יש מחאות כפי שראית בחוץ, ובכנות, היו הרבה שהתנגדו בטסלה לריאיון הזה, אם תוכל להתייחס כמה דקות לרפורמה המשפטית". נתניהו השיב: "זו הזדמנות נהדרת להגיד לאנשים על מה הם מוחים, כי אני חושב שרבים מהם לא יודעים. מושקעים מאמצים כדי שהם לא ידעו".

"ישראל הייתה ותמיד תהיה דמוקרטית. האופי שלה השתנה לפני שלושה עשורים, האיזון הופר והיום יש לנו את מערכת המשפט הכי אקטיביסטית בעולם. הדמוקרטיה אמורה להיות סביב איזונים ובלמים. בישראל אין איזונים ובלמים - יש רק כוח. אז עכשיו ישנה הדרישה להחזיר את האיזון".

הוא התייחס לחקיקה המשפטית המקורית שהוצעה על ידי שר המשפטים יריב לוין: "הייתה הצעה, שאני חשבתי שהיא רעה, לבטל חוסר איזון אחד באמצעות חוסר איזון אחר. אני חשבתי שזו טעות להניע את המטוטלת לצד אחר. יש לי רוב בכנסת לחוקק הכול, אבל אני מנסה להגיע לקונצנזוס".

נתניהו הוסיף: "אם אני לא אוכל לעשות את זה עם הצד השני, אני יכול לעשות את זה עם הציבור. יש הסכמה באשר לשינויים קטנים, בעיקר באשר לבחירת השופטים. הם אנשים טובים, אבל הם החליפו את הממשלה, הם החליטו לגבי הכול - אבל הם לא נבחרו. זו לא דמוקרטיה. יש מתח בין הרשויות וצריך לפתור את המתח איפשהו באמצע, ולא כחלק מהקצוות. ישראל הייתה דמוקרטיה ותהיה דמוקרטיה חזקה יותר אחרי השינויים".