הפגנה בקפלן
הפגנה בקפלןצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

יו"ר ועדת הבחירות בתל אביב, השופטת מיכל אגמון גונן החליטה באופן תקדימי לאפשר לעירייה והעומד בראשה רון חולדאי ליטול חלק במחאות נגד הרפורמה המשפטית, כך פורסם היום (רביעי) בכאן רשת ב'.

בהחלטתה כתבה השופטת אגמון גונן כי "יתכן כי המחאה היא הביטוי המובהק ביותר בשנים האחרונות של פעולה אזרחית דמוקרטית. בפרסום הנתקף בעתירה שלפניי, מזכיר ראש העיר כי שמה של הכיכר בה מפגינים עשרות אלפי בני אדם במשך שבועות רבים, שונה על ידי העירייה, לכיכר הדמוקרטיה".

"דומה אם כן כי גם מבחינה זו חלק מתפקיד העירייה וראש העירייה הוא להביע עמדה במסגרת המחאה שהנושא המרכזי בה הוא היסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

"היות ומדובר בסוגיה שבמרכזה חופש הביטוי, פרסום שמעלה ראש העירייה בעמוד הפייסבוק שלו, יש יתרון נוסף מבחינת המבחן הדמוקרטי, שכן הרשות יכולה לאפשר באופן אפקטיבי לתושבים להשמיע את קולם באופן שיישמע על ידי מקבלי ההחלטות בשלטון המרכזי".

עוד כתבה השופטת: "העיר תל אביב-יפו מהווה את הבמה המרכזית למחאה, ואפשרה אותה בתחומה מתחילת הדרך, תוך שהיא מאפשרת הן לתושבי העיר הן לאחרים הסדרים המקלים על ההתנהלות, בשיתוף ובתיאום עם המשטרה".

בהמשך טענה כי המחאה "מאפשרת לתושבים להיות אזרחים אפקטיביים הנוטלים אחריות לעתידם באמצעות השתתפות פעילה בחיים הפוליטיים".