שמורת הטבע רמת מזר וחווארי הכיכר
שמורת הטבע רמת מזר וחווארי הכיכרצילום: אריה רוזנברג, רשות הטבע והגנים

הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה באיזור הדרום בראשות עודד פלוס, החליטה לאשר תוכנית לשמורת טבע חדשה שתתפרס על פני 90 אלף דונם בשם "שמורת טבע רמת מזר וחווארי הכיכר".

השמורה הייחודית מאופיינת בשילוב של מספר נופים הנגלים למבקרים בה, החל מנחלים גדולים ועד לנופים הנושקים לחופי ים המלח ולמלחת כיכר סדום.

השמורה החדשה משמשת בית גידול עבור מספר מינים ייחודיים, אשר חלקם מצויים כיום רק בישראל בהם היעל הנובי, צבי הנגב, לילית המדבר ושועל הצוקים.

כמו כן, בשמורה מספר מסלולי טיול ביניהם נחל צפית ונחל תמר האהובים על המטיילים. לכן, התוכנית מציעה הסדרה והרחבה של מערך טיילות, הוספת מסלולי הליכה למטיילים ורוכבי אופניים, הוספת חניון לילה, שילוט והכוונה.

מיקום השמורה החדשה בתחום המועצה האזורית תמר, במתחם שבין יחידות נוף של מצוק העתקים לבין חווארי אמציה. השמורה גובלת בדרך מס' 25 מצפון, בשמורת טבע מוכרזת מדבר יהודה מדרום וממערב ובמלחת סדום מצפון-מזרח.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים אמר: "כל תוספת של שמורה חדשה מאפשרת לנו לשמור ולהגן טוב יותר על ערכי הטבע והמורשת ולהבטיח את המשך שיגשוגם. אזור זה מתאפיין בבעלי חיים ייחודים אשר האחריות על המשך קיומם כמו גם האפשרות של ציבור המטיילים להנות מהם ולהכיר אותם מוטלת עלינו ואנו מברכים על ההחלטה להכיר במקום כשמורת טבע".

מתכנן מחוז דרום במנהל התכנון תומר גוטהלף אמר כי "חלק בלתי נפרד מעבודת מוסדות התכנון בנוסף לפיתוח, הוא קידום תוכניות לשמורות טבע כדוגמת תוכנית רמת מזר, זאת כדי להגן על שטחים אלה לטווח הארוך לטובת תושבי ישראל. רמת מזר עשירה בתצורות גאולוגיות ונופיות ייחודיות אשר הופכות אותה לראויה לשימור".