בשנים הראשונות של חיי הנישואים רוב הזוגות חיים בתחושה שנמצאה הנפש התאומה לקראת הקמתו של בית נאמן בישראל. הזוגות מלאים במוטיבציה לכבוש את חיי הזוגיות העשירים והצבעוניים.

אך ככל שעובר הזמן, הדברים מתהפכים, דברים הופכים להיות אפורים יותר, משעממים, נמוכים, קטנים.

מה הסיפור פה?

על שאלה מהותית זו עונה ד"ר מולי גרוסמן, מרצה במרכז למשפחה של מכללת אורות ישראל.

"אנשים מספרים לי - היינו כל כך בטוחים תקופה ארוכה שזה זה! זה הבחור שלי, זו האישה שלי ואיך זה פתאום אנחנו מגלים דברים אחרים לחלוטין? מה השתנה פה?".

ד"ר גרוסמן ממשיך, " בתקופת הדייטים העיסוק העיקרי הוא בסוגיות גבוהות, סוגיות של שמיים, של גובה. הכל קורה ומוטען במוטיבציות גבוהות של שני הצדדים".

"ומה קורה אחרי החתונה? אחרי הנישואים העיסוק הופך להיות טכני, קטן. תשלומי ארנונה וחשמל, אחריות על נקיון הבית לכבוד שבת, ועוד... כל הסוגיות הקטנות הללו עלולות לשאוב אותנו לתוך החול, לקוטן. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו הולכים ומתאפרים יחד עם הסוגיות האפורות והשוחקות".

ד"ר גרוסמן מסביר כיצד ניתן להתמודד עם האתגר, "אך יש בידינו אפשרות אחרת- להכניס את השמיים לתוך הארץ- "וארשתיך לי לעולם"- האם אנחנו לוקחים את האש, הגודל, הבעירה והעוצמות שהיו לפני החתונה וחיים אותם בתוך הקוטן היומיומי של אחרי הנישואים? צריך לדעת כיצד הופכים ומחיים ומצמיחים את השגרה להיות גדולה ומרגשת בתוך הנישואים".

לפרטים והרשמה לקורסים של מרכז ללימודי משפחה במכללת אורות ישראל: