בנק ישראל
בנק ישראלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנק ישראל פרסם היום (שני) ברקע המלחמה מתווה הקלות עם דגש לתושבי העוטף והדרום, כוחות הביטחון שגויסו ללחימה, אוכלוסייה שפונתה מביתה ובעלי קירבה ראשונה לאלו שקיפחו חייהם, לנעדרים ולחטופים.

האוכלוסיה לעיל תוכל לדחות הלוואות ללא חיוב בריבית ועמלות. מנגד, שאר האוכלוסיה תוכל לדחות תשלומי הלוואות למשך שלושה חודשים בריבית שלא תעלה על זו הנקובה במתווה ההלוואה.

בנוסף יוכלו לדחות תשלומים לשלושה חודשים בלי ריבית עבור משכנתאות לרוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור, הלוואות אשראי צרכני בסכום של עד 100 אלף שקל והלוואות אשראי עסקי של עד 2 מיליון שקל.

לבנקים ניתנה שהות להחלת המתווה עד ל-31 באוקטובר לכל המאוחר.

יצויין כי המתווה מתייחס לדחיית תשלומי הלוואות במגזרי הפעילות של משכנתאות, אשראי צרכני ואשראי עסקי וכן ליתרת חובה בחשבון עו"ש ועמלות.

אנשי המעגל הראשון יהיו פטורים מעמלות על משיכת יתר בחשבון עו"ש של משקי בית עד לסכום של 10,000 שקל. כמו כן יינתן להם פטור פטור גורף לתקופה של שלושה חודשים מגביית עמלות על פעולות.

הפיקוח על הבנקים קורא לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי להמשיך ליזום צעדים נוספים שיסייעו ללקוחותיהם להתמודד עם השלכות המלחמה בהיבט הפיננסי, לצד חבילת ההטבות וההקלות.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "בזמנים קשים אלו על כולנו לתת כתף ולהירתם וחשוב שהבנקים ידעו להמשיך לספק פתרונות לציבור להתמודד עם הקושי הכלכלי שבעקבות המלחמה".

"כינסנו את ראשי המערכת הבנקאית כדי לגבש מתווה אחיד בדגש לסיוע לאוכלוסייה שנפגעה, לכוחות הביטחון שפועלים ולאלו שנדרשו לפנות את בתיהם והבנקים נרתמו לכך".

"אני מודה לראשי המערכת הבנקאית וסמוך ובטוח שמתווה זה יסייע לציבור לצלוח את התקופה המאתגרת הזו. במקביל, הצעדים הפרטניים שפרסמו הבנקים למען לקוחותיהם בימים האחרונים חשובים ואנו קוראים להם להמשיך לסייע לציבור שנפגע ובפרט להיות קשובים ללקוחותיהם ולמצוא גם פתרונות נקודתיים. אנו בבנק ישראל נמשיך לתת מענה לסוגיות הכלכליות השונות הנובעות מהמלחמה ונגבש צעדים תומכים ומסייעים בהתאם לכלים העומדים לרשותנו".