רישי סונאק
רישי סונאקצילום: Kieran Bradley

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק צפוי להגיע לביקור סולידריות בישראל ביום חמישי.

סונאק הוא מנהיג נוסף מתוך שורה של מנהיגים שכבר הודיעו על הגעה לביקור הזדהות עם ישראל. היום (שלישי) הגיעו לביקור בישראל קנצלר גרמניה אולף שולץ וראש ממשלת רומניה מרצ'ל צ'ולאקו.

מחר צפוי להגיע לישראל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שכתב ב-X: "אני נוסע מחר לישראל כדי להפגין סולידריות מול מתקפת הטרור האכזרית של חמאס ולהתייעץ לגבי הצעדים הבאים".

על פי דיווחים בצרפת, ביום חמישי הקרוב צפוי להגיע לביקור גם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

קנצלר גרמניה אמר בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה נתניהו כי "הביקור הוא בזמנים קשים, וכפי שאמרתי בשבוע שעבר, בזמנים הקשים יש לגרמניה מקום אחד והוא לצדה של ישראל".

"ההיסטוריה הגרמנית, האחריות שנובעת מהשואה, מחייבת אותנו לשמור על ישראל ועל ביטחונה של ישראל", הוסיף.

עוד אמר: "המתקפה הברוטלית על אזרחים חפים מפשע, חטיפת נשים, גברים וילדים, השפלת והצגת ניצולי שואה מקפיאים את הדם".

"אנחנו חשים את הסבל הנוראי של כל האזרחים, של ההורים, האחים והילדים - אנחנו חולקים את דאגתם של קרובי המשפחה, של אלו שיקיריהם נחטפו לעזה על ידי הטרוריסטים".

בהמשך הוסיף: "בין החטופים גם גרמנים, אנחנו מנסים לשחרר אותם ועם כל הכח".

שולץ הפנה מסר לאיראן וחיזבאללה: "אני מזהיר את כל השחקנים שלא להיכנס לסכסוך הזה מבחוץ, זאת תהיה טעות גדולה ובלתי נסלחת, הבהרנו את המסר גם בערוצים השונים".

"בין ישראל וגרמניה תשתית משותפת - שתיננו דמוקרטיות, מדינות חוק וזה קובע את דפוסי ההתנהגות שלנו ולכן אנחנו רוצים גם במצב הנוכחי הזה אנחנו רוצים לדאוג למצב ההומניטרי בעזה ואנחנו לא אדישים כלפי המצב ההומניטרי בעזה".

"גרמניה תמשיך לפעול למען שיפור המצב ההומניטרי בעזה כדי להקל על הסבל של האוכלוסייה".

"לסיום, הרשו לי להתייחס למצב בגרמניה: לאנטישמיות אין מקום בגרמניה, לחגוג ולהלל טרוריסטים. אנחנו נעניש כל מי שינקוט בהתנהגות כזו. היהודים בגרמניה הם מתנה, אנחנו נגן עליהם", הוסיף.