דובר צה"ל מקיים הבוקר (רביעי) תדרוך לתקשורת הזרה בנושא פגיעת השיגור הכושל של הג'יהאד האסלאמי בבית החולים בעזה.

דובר צה"ל פרסם את תמלול הקלטת השיחה שיירט אמש בין שני מחבלי חמאס, שבו הודו בשיגור כושל שככל הנראה הוביל לפיצוץ בבית החולים בעזה.

"אבל אומר לך, זו פעם ראשונה שאנחנו רואים טיל כזה ורסיסים כאלה, אני אומר לך, זה של הג'יהאד האיסלאמי", אמר אחד המחבלים. "אומרים שאלו רסיסים של טיל, מקומיים, לא כמו של ישראל". אחד המחבלים הודה: "כנראה שהם שיגרו את זה מבית הקברות שמאחורי בית החולים, ואיך שזה יצא הוא התקלקל ונפל אצלם".

בתדרוך המלא לכתבים אמר דובר צה"ל, "לאחר ביצוע תחקיר מעמיק ויסודי שנעשה בצה"ל אנו יכולים לאשר כי ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הוא האחראי לפגיעה בבית החולים בעזה. עשינו תחקיר מיידי עם כל הגורמים הרלוונטיים בצה"ל".

"זה סדר האירועים כפי שהתרחשו אמש, ביום שלישי, 17 באוקטובר: ב-18:15, נורה מטח רקטות על ידי חמאס לישראל. ב-18:59, מטח של כעשר רקטות נורה על ידי הג'יהאד האיסלאמי מבית קברות באזור. באותו הזמן, 18:59, התקבלו דיווחים על פיצוץ בבית החולים בעיר עזה.

לפי המודיעין שלנו, חמאס בדקו את הדיווחים, הבינו שזה היה שיגור כושל של הג'יהאד האיסאלמי והחליטו לפתוח בקמפיין שקר עולמי כדי להסתיר את האמת. כחלק ממנו, הם אפילו ניפחו את מספר ההרוגים. הם הבינו בבירור כי זה היה שיגור כושל של הג'יהאד האיסלאמי שפגע בבית החולים.

ניתוח של תצלומים אווירים מאשר כי לא הייתה פגיעה ישירה בבית החולים, רק במגרש החנייה הסמוך לו. ניתן לראות סימני שריפה ללא מכתשים או נזק לתשתיות של בניינים באזור. זאת בניגוד לנזק שהיה נגרם אם היה מדובר בתקיפה אווירית, שכן היינו רואים מכתשים ונזק לתשתיות הבניינים, שני דברים שלא זוהו בתקרית הזו.

ההקלטה מוכיחה: פעילי הג׳אהד האיסלמי מדברים על הירי שלהם לעבר בית החולים

גודל הנזק שאנחנו רואים כאן הוא תוצאה של ראש הקרב של הרקטה של הג'יהאד האיסלאמי. אבל ניתן לראות שרוב חומר הנפץ התפוצץ בפגיעה, כתוצאה מהמעוף הקצר של הרקטה (בגלל שהשיגור כשל). העדות לפניכם מראה תמונת אינפרה-אדום של מגרש החנייה. אפשר לראות את מקומות הפגיעה המרכזיים ומעט נזק בגגות. לא ניתן לאתר מכתשים. כל הקירות של הבניינים מסביב לא קרסו. יש לנו דוגמה של האופן שבו נראים מכתשים של תקיפה מהאוויר לאדמה. כפי שאתם יכולים לראות, הם אינם קיימים כאן", אמר.

"כלי תקשורת רבים דיווחו מיד את הטענות חסרות הבסיס של ארגון הטרור חמאס. אלו היו שקרים שהוא הפיץ.

ארצה להבהיר: זה בלתי אפשרי לדעת מהר כל כך מה קרה, כפי שחמאס טענו שידעו. זה היה צריך להיות דגל אדום ראשוני בשבילכם.

בניגוד לחמאס, צה"ל החל בבדיקה מידית בדרגים הגבוהים ביותר. החקירה המקצועית בחנה את האירוע באמצעות מודיעין, מערכות מבצעיות ומגוון תצלומים אוויירים שהצלבנו. העדות הזאת – שאנחנו חולקים איתכם – מאשרת שהפיצוץ בבית החולים בעזה נגרמה כתוצאה משיגור כושל של הג'יהאד האיסלאמי.

ארצה להציג בפניכם את ארבעת הנקודות המרכזיות שעלו מהתחקיר שביצענו: 1. אנחנו יכולים לאשר כי לא הייתה תקיפה של צה"ל – מהיבשה, מהים או מהאוויר שפגעו בבית החולים. 2. המכ"ם שלנו איתר רקטות ששוגרו על ידי מחבלים מעזה באותו הזמן של הפיצוץ. מסלול המטח, היה מעל בית החולים. בנוסף, ישנם שני סרטונים עצמאיים שתיעדו את אחד הטילים נופל ונוחת בתוך עזה, בהם נראה כי הוא ליד בבית החולים.
3. יש לנו מודיעין של שיח בין פעיל חמאס לשעבר ותושב הרצועה על התפקוד הלוקה של טיל. הם הבינו שהיה שיגור כושל והם הזכירו באופן ספציפי את בית החולים. הצלבנו את העדות הזו עם מקורות מודיעניים נוספים כדי לאמת את הדיוק שלה.

אנחנו מעריכים כי מאז תחילת המלחמה מעל ל-450 רקטות נפלו בשטח הרצועה ופגעו בתושביה. שיגורים כושלים הם דבר נפוץ, המוכר לנו גם מאירועים קודמים ברצועה, ולצערנו האזרחים הפלסטינים משלמים את המחיר", הבהיר.

"חשוב להדגיש כי אנחנו חולקים את המידע שעלה ברשותנו עם ממשלות נוספות, בראש ובראשונה ארה"ב. אנחנו פועלים בשקיפות מקסימלית, זאת בשל הרצינות בה אנחנו לוקחים תאונות כאלו שמערבות אזרחים בלתי מעורבים. למרבה הצער, כלי תקשורת רבים דיווחו מיד את ההצהרות שיצאו מעזה, הנשלטת על ידי חמאס, שהאשימו את ישראל.

במקום להמתין לתחקיר מהימן של צה"ל, מספר כלי תקשורת הדהדו עם השקרים של חמאס, חלק מהכותרות הללו עדיין לא תוקנו. אני מבין את הרצון שלכם לדווח על חדשות מתפרצות, אבל אני מקווה שאתם כולכם מסכימים כי מידע מדויק ואמין בא לפני מהירות. צה"ל פועל לאורו של הדין הבין-לאומי.

לסיכום, התקרית הזאת ממחישה באיזו מהירות האשמות – במקרה הזה, כוזבות וחסרות בסיס נגד ישראל, שמפוצות על ידי מחבלים יכולות להדהד ולהגביר את המתח באזורינו".

בתוך כך ישראל העבירה לארה"ב ולמספר מדינות נוספות מידע שמוכיח שרקטה של הג'יהאד האיסלאמי היא זו שפגעה בבית החולים בעזה.

בכיר בממשלה אמר: "לקח זמן לצה"ל עד שניתנה תשובה ברורה שהג'יהאד אכן פגע בבית החולים, מכיוון שהצבא רצה לוודא שהפגיעה לא הייתה שלנו. אין ספק שצריך ללמוד על זמן תגובה פה. מאז האירוע מתקיימות פעולות הסברתיות רבות בכל העולם, בהם תדרוכים וריאיונות לתקשורת זרה. במערב מקבלים את ההסברים שלנו, אולם לצערנו בעולם הערבי ממשיכים להאשים את ישראל".

קנצלר גרמניה שולץ הגיב על התמונות מעזה ואמר "אני מזועזע מהתמונות, אזרחים חפים מפשע נפצעו ונהרגו. מחשבותינו עם משפחות הקורבנות. נדרשת חקירה ייסודית של התקרית".

מטוסי קרב של צה"ל תקפו ביממה האחרונה ברצועת עזה, בין היתר מפקדות מבצעיות, מספר שטחי כינוס של כוחות הארגון, עמדות שיגור רקטות ונ"ט, וכן תשתיות טרור שמתחת לחלקן היו מנהרות הברחה של ארגון הטרור חמאס. צה"ל בהכוונת שב"כ חיסל את מחמד אלואדיה, מפקד מערך הנ"ט של חטיבת העיר עזה בארגון הטרור חמאס. בנוסף, חוסל אכרם חיג’אז, סוחר אמצעי לחימה, סוחר בכספי טרור ומכווין פיגועים בישראל ופעיל במערך הימי של חמאס.