דני דנון
דני דנוןצילום: ערוץ 7

בראיון לערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת דני דנון, שגרירנו לשעבר באו"ם, בחומרה רבה לדברי מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לפיהם מתקפת חמאס לא התרחשה בחלל ריק אלא על רקע כיבוש חונק של 56 שנים, מה שמתפרש בעיני רבים בארץ ובעולם כלגיטימציה שמעניק מזכ"ל האו"ם לחמאס.

דנון, המכיר היטב את המזכ"ל ברמה האישית מתקופת שירותו, מספר כי הופתע לשמוע את הדברים יוצאים מכיוונו של המזכ"ל שעד כה השתדל להישמע ניטראלי.

"אני מכיר אותו שנים רבות באופן אישי, ולשמוע את הדברים האלה זה מפתיע. מדובר באמירה מקוממת, חצופה, חסרת שחר וחמורה מאוד", אומר דנון הסבור גם הוא כי בדבריו נותן מזכ"ל האו"ם לא פחות מלגיטימציה לטבח בעם היהודי.

לטעמו של חבר הכנסת דנון במידה והמזכ"ל לא יחזור בו מדבריו או יתפטר אין לישראל ברירה אלא לנתק איתו מגע, לא להזמין אותו לישראל ולא להיפגש איתו. "אני ממליץ גם לחברינו בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם לנהוג בצורה דומה".

"עברנו טבח ואנחנו בעיצומו של האירוע המשמעותי ביותר בתולדות מדינת ישראל וכשהוא אומר שיש רקע לדבר המשמעות היא שאפשר להבין למה זה קרה. אי אפשר להבין למה זה קרה ואין שום הצדקה למעשים הברבריים שנעשו לילדינו ובנותינו, לחטופים. צריך להיות אפס סובלנות למזכ"ל האו"ם ולומר לו שהוא כנראה חושב על התפקיד הבא כדובר החמאס או בתפקיד אחר. אנחנו לא משתפים פעולה איתך".

אולי כשלה ההסברה הישראלית בזירת האו"ם? אולי המזכ"ל לא ראה את המראות הקשים? אולי זו הסיבה לדבריו? דנון דוחה את הטענה ומספר: "ליוויתי אותו בביקורים שלו בארץ, ישבנו הרבה זמן יחד, אירחתי אותו לשבתות אצלי בבית. זה מישהו שאני מכיר. הייתי אצלו בבית לפגישות חשובות והוא הקפיד לשמור על איזון מסוים, אבל המעשה שהוא עשה הוא חציית קווים מוחלטת ולכן אנחנו צריכים להגיב בצורה תקיפה. אני לא מאמין שהוא לא ראה את התמונות. כל העולם ראה את התמונות. כל העולם הבין שאנחנו מתמודדים עם מעשים ברברים שמזכירים את המשטר הנאצי ובאמירות שהוא אומר הוא נותן להם לגיטימציה".

דנון וגוטרש ביד ושם
דנון וגוטרש ביד ושםצילום: שלומי אמסלם

בדבריו מציין דנון כי אמירות מסוג זה לא נשמעו אף לא ממדינות ערב או ממדינות פחות ידידותיות לישראל, כך שממזכ"ל האו"ם בוודאי שדברים מסוג זה לא אמורים להישמע.

באשר להצעתו לנתק קשרים עם המזכ"ל, שאלנו את דנון אם לצעד שכזה לא עשוי להיות מחיר דיפלומטי שאותו תשלם ישראל, והוא משיב ומדגיש כי הוא "לא מדבר על ניתוק יחסים עם האו"ם. לאו"ם יש את כוח יוניפיל בצפון, יש לנו קשרים באו"ם ואנחנו חברים באו"ם, אבל עם הפרסונה, מזכ"ל האו"ם שלא יהיה שם לנצח ובעוד שנתיים יתחלף, כל עוד הוא שם אנחנו צריכים לעבוד מול גורמים אחרים ולא איתו".

להערכתו של דנון למהלך שכזה לא יהיה מחיר דיפלומטי. "נמשיך להיות שם ולהיאבק על עמדתנו, ואין שום מחיר שנשלם. זה לא יהיה נעים אבל במצב הקיים אני לא רואה שום אפשרות אחרת".