הצהרתו של מפקד חיל האווירדובר צהל

מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר, נשא הצהרה היום (חמישי) על העמקת הלחימה נגד חמאס בעזה.

"צה"ל נמצא ביום ה-41 לפעולה המוצדקת הזו ואנחנו כואבים - ונחלמים. מבוקר ה-7 באוקטובר, אותה שבת ארורה בה לא עמדנו במשימתנו, אנחנו נלחמים ללא הפסקה. סיפורי הגבורה הרבים מלווים אותנו, זכרון הנופלים והנרצחים ממקד אותנו בעומק האחריות שעל כתפינו. 239 חטופים מצויים ברצועה. חיל האוויר, כמו כל צה"ל, עושה את כל המאמצים להשיבם הביתה", אמר בר.

הוא הוסיף, "אנו פועלים באינטנסיביות ובעצימות. פני עזה השתנו. כל פצצה מעשרות אלפי הפצצות שהטלנו היא מטרה מבוססת מודיעינית. אנחנו פוגעים בחמאס על הקרקע ומתחת לפני הקרקע. פגענו באלפי מחבלים ועוד נגיע לכולם. נמשיך לפגוע בחמאס עד שנשלים את המשימה שהוטלה עלינו להשמדתו".

לדבריו, "מרגע שהחל התמרון חיל האוויר עוטף אותו במטריה אווירית עוצמתית במיוחד. החלוקה הפשטנית וההיסטורית של האוויר והיבשה היא נחלת העבר. מעולם הקשר בין טייס למפקד טנק לא היה ישיר והדוק כל כך. פיתחנו כאן שיטת לחימה שבה כל כוח יבשה שלנו פוגש אויב שעל הקרקע, עטוף בסיוע אווירי של מטוסי קרב, התוקף ומשמיד אותו. חיל האוויר ביצע כבר יותר מ-3,000 גיחות - הן תקיפות מהירות והן תקיפות שקורות תוך דקות מספר מדרישה. זה פוגע באויב והופך את התמרון לאפקטיבי יותר".

"במקביל, מסוקי הקרב, מטוסי האיסוף, התובלה וכלי הטיס המאוישים מרחוק מלווים ממש מקרוב את הלוחמים שעל הקרקע. מסוקי הסער עם לוחמי 669 ואנשי הרפואה באשר הם מפנים במהירות את הפצועים מהשטח, עושים הכל כדי להציל חיים. לוחמי שלדג, כמו גם כל הכוחות המיוחדים של צה"ל, נמצאים בחוד החנית של התמרון עם הכוחות המתמרנים החטיבתיים המעולים", תיאר את פעילות החיל במהלך המלחמה.

עוד הצהיר כי החיל בפיקודו דרוך ומוכן לטפל גם בהתפתחויות בגזרות נוספות מעבר לעזה. "חיל האוויר, כזרוע האסטרטגית של מדינת ישראל, ערוך ופועל בכל רחבי המזרח התיכון, בכל זירה נדרשת, בכל מקום. אנחנו כמובן ערוכים היטב עם תוכניות מבצעיות לזירה הצפונית".

"מערך ההגנה האווירית של מדינת ישראל - כיפת ברזל, קלע דוד והחץ, המופעל על ידי לוחמי החיל - הוא מהטובים בעולם. אני גאה בהם מאוד. על אף אחוזי היירוט הגבוהים זו אינה הגנה הרמטית, אך ניתן לומר בוודאות כי בזכותה ובזכות ההקפדה על הנחיות פיקוד העורף ניצלו חיים רבים", הדגיש.

"יש לנו מוטיבציה, כוחנו במותננו, נדע לתת מענה לכל משימה בהמשך הדרך. יש לנו משרתים מופלאים ומספיק חימושים ורוח לחימה שמקורה בעם ישראל המופלא הזה. נמשיך עד להשגת כלל יעדי המלחמה, נמשיך עד שמשפחותינו יחזרו לחיות בביטחון בבתיהן דורות קדימה", סיכם האלוף בר.