הפעילות בעזה
הפעילות בעזהצילום: דובר צה"ל

כיצד נקבעת ריבונות? ריבונות שייכת למדינות בלבד. כיום מחולקת כל היבשה על פני כדור הארץ, למעט אנטארקטיקה, לכ–200 וכמה מדינות ריבוניות.

מדינה ריבונית מוכרת אם היא ממלאת אחר ארבעה תנאים מצטברים: שטח, אוכלוסיה, שלטון אפקטיבי והכרה בינלאומית. אי מילוי תנאי אחד מבטל את הריבונות. ברצועת עזה התנאי הרביעי לא מתקיים – לשלטון החמאס אין הכרה בינלאומית. לשלטון הרש"פ אין שליטה אפקטיבית והכרה בינלאומית.

של מי הייתה הריבונות עד להתנתקות? של ישראל. עד 1948 הריבונות הייתה נתונה, על פי הסכם סן רמו למנדט הבריטי. כאשר הבריטים עזבו את ארץ ישראל ב–15.5.1948, קמה מדינת ישראל בגבולות המנדט. מצרים כבשה את רצועת עזה והחזיקה בה כשטח כבוש עד הסכם השלום עמה בשנת 1977. בהסכם השלום בוטל הכיבוש המצרי ורצועת עזה עברה לריבונות ישראל. ב–2005 ישראל ביטלה את ריבונותה ברצועת עזה בחוק ההתנתקות.

מה קרה לריבונות בעזה לאחר ההתנתקות? לכאורה הריבונות הייתה אמורה לעבור לרשות הפלשתינאית שהייתה אמורה להקים מדינה ברצועת עזה. ואולם, הרש"פ לא השתלט על עזה, ובסופו של דבר נזרק ממנה על ידי החמאס. מעבר לכך, הרש"פ מעולם לא הכריז על מדינה, לא בגלל ישראל, אלא מסיבותיו שלו. ועל כן, לכאורה נוצר מצב של ואקום ריבוני או "שטח ללא ריבונות" (סטטוס המכונה באנגלית No Man's Land)

מה קורה במצב של ואקום ריבוני? בדין הבינלאומי אדמה ללא ריבונות מקבלת את הריבונות של המדינה הריבונית הראשונה אשר נכנסת לשטחה. במקרה שלנו כיום – כאשר כוחותינו נכנסו לרצועת עזה, באופן אוטומטי רצועת עזה נכנסה תחת ריבונות מדינת ישראל.

מה המשמעות של רצועת עזה תחת ריבונות ישראל? ראשית, חיילינו הפועלים ברצועת עזה אינם כוח כובש אלא כוח ריבוני הנלחם ומשמיד כוח עוין המפר את ריבונותנו. שנית, האוכלוסייה בעזה מחויבת להישמע להוראות צה"ל ככוח ריבוני. שלישית, חיילינו אינם כפופים לדיני המלחמה במשפט הבינלאומי אלא לדין הישראלי בלבד. אין "פשעי מלחמה" בשטח ריבוני. רביעית, חופש הפעולה של ישראל בעיצוב הסביבה, התשתיות והמבנים ברצועת עזה הוא גדול מאד. ניתן להרוס כל מבנה המהווה סיכון בטחוני מכל סיבה שהיא.

האם הריבונות של ישראל משמעה שתושבי עזה הם אזרחי ישראל? לא. תושבי עזה הם אזרחים זרים לכל דבר. האם הריבונות של ישראל משמעה שמדינת ישראל אחראית לספק לתושבי עזה מזון או טיפול רפואי? לא. ראשית, השלטון אינו מחויב לספק אוכל או בריאות בחינם לאזרחי ישראל, קל וחומר לתושבי עזה. שנית, תושבי עזה נמצאים במעמד של תושבי יהודה והשומרון, והם תחת שלטון עצמי אוטונומי.

האם העובדה שעזה נמצאת תחת ריבונות ישראל משמעה שניתן להקים מחדש את גוש קטיף? כן. כל שטח שאינו תחת בעלות פרטית רשומה, כמו גוש קטיף לדוגמא, מהווה "אדמות מדינה" וניתן להקים עליו ישובים ישראליים ללא הגבלה.

עד מתי ישראל תהיה הריבונות בעזה בידי ישראל? עד שמדינה ריבונית אחרת תחליף אותנו בהסכם שלום שייחתם בין המדינות. הרש"פ אינו "מדינה ריבונית".