קבינט המלחמה
קבינט המלחמהצילום: חיים צח, לע"מ

הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע מותח ביקורת על העסקה להשבת חלק מהחטופים שנמצאים בידי חמאס ואף מעריך שהיא משרתת את מטרות ארגון הטרור.

"עם כל הצער והכאב, העסקה המסתמנת היא חלק מתוכנית ההונאה של סינוואר, שרוצה לעצור את המלחמה", כתב יהושוע בחשבון הטוויטר שלו.

לדבריו, "את מה שראו התצפיתניות, המטכ"ל והדרג המדיני שוב מפספסים: הם שבויים בקונספציה וגם באחריות למחדל ואין אחד שמאתגר את המערכת".

הוא קבע כי הצעד המתבקש כעת הוא הגברת הלחץ על החמאס ולא הפוגה באש. "חובה להמשיך וללחוץ כדי למוטט את הזרוע הצבאית של חמאס - ורק אז להשיג עסקה כוללת".

הכתב הצבאי של התאגיד רועי שרון דיווח כי "במערכת הביטחון לוקחים בחשבון שהפסקת האש עלולה להתארך בשל מניפולציות שיעשה סינוואר, שינסה לגרור את ההפוגה לנצח. בדרג המדיני והצבאי מתחייבים לחזור ללחימה בתום הפסקת האש".

גורם מדיני הציב הערב את המתווה לעסקת שחרור עשרות חטופים משבי חמאס והדגיש כי "כל גורמי הביטחון, השב"כ והמוסד בעד המתווה וגם קבינט המלחמה כולו מאוחד בעד ההצעה".

במסגרת העסקה, שעל פי הערכות תחל לצאת אל הפועל ביום חמישי, ישוחררו במשך ארבעת ימי ההפוגה המוסכמים 12 חטופים ישראלים מדי יום. במקרה שחמאס יסכים להפוגות נוספים - תמורת כל יום של הפוגה ישוחררו עשרה חטופים נוספים.

בישראל בונים על אפשרות כזו מתוך הערכה שחמאס יכול להגיע גם לשחרור של כ-80 חטופים. הגורם הדגיש כי "מדובר בחטופים שכולם בחיים והם ישראלים. ייתכן שישוחררו גם זרים בהתערבות מדינות אחרות שחמאס איתן בקשר".