צחי הנגבי
צחי הנגביצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ראש המל"ל צחי הנגבי הודיע הערב (רביעי) כי תחילת שחרור החטופים תתבצע על פי ההסכם המקורי בין הצדדים, ולא לפני יום שישי.

"המגעים לשחרור חטופינו מתקדמים ונמשכים כל העת", הוסיף הנגבי.

גורם מדיני טען שמדובר בעיכובים של הרגע האחרון. "הקטארים הודיעו לנו סמוך לשעה אחת עשרה כי חמאס טרם חתם על ההסכם ולכן יהיה עיכוב בביצועו". עוד ציין הגורם כי עד לחתימה על ההסכם הלחימה בעזה תימשך במלוא הכוח.

מוקדם יותר דווח כי ראש המוסד דדי ברנע והממונה על נושא החטופים ניצן אלון קיבלו רשימה של החטופים הראשונים שיושחררו מתוך ציפייה שהשחרור יחל כבר מחר - אך כעת מתברר שהציפיה היא שהמהלך יצא לפועל רק ביום שישי.

גורם מדיני פירט הערב כיצד יתבצע הליך השחרור וציין כי לפחות בשלב הראשון, המשפחות לא יקבלו הודעה מראש על שחרור יקיריהן.

"אנחנו לא רוצים להודיע למשפחות לפני כי אנחנו לא סומכים על חמאס. לייצר מפח נפש למשפחה זה הדבר הכי גרוע. ברגע שהאנשים בידיים שלנו נעדכן את המשפחות ונביא אותן לנקודת המפגש בבית החולים. היום הראשון יהיה מודל מבחינתנו לגבי ההמשך", אמר הגורם.

"בערב נקבל את השמות. למחרת משעות הבוקר מתחיל מאמץ איסוף של חמאס עבור האנשים. הנוהל הוא שהם מביאים אותם לצלב האדום לקרבת מעבר. ברגע שיהיה זיהוי פיזי בהתאם לרשימות ניתן אישור להעביר את האנשים שלהם בחזרה ולהטיס את החטופים שלנו לבתי החולים", הוסיף.

הוא גילה כי ישראל שינתה את ההגדרות של עסקת החטופים לאחר שחמאס דרש להגדיר את רוב הנשים כ'חיילות' ובכך להקשות על שחרורן. על פי ההערכה הישראלית יש 40 ילדים בידי חמאס ו-58 נשים כולל חיילות.

"ביטלנו את ההבחנות. ילדים נחשבים קטינים עד גיל 19 וכל אישה נכנסת לחשבון - אלא אם הייתה חיילת בפועל ביום החטיפה. בתחילה חמאס טען כי כל אישה מתחת לגיל 54 היא חיילת ואנחנו הורדנו את זה מסדר היום", אמר הגורם והוסיף כי ידוע שבידי חמאס יש חמש חיילות.

הגורם ציין כי ההערכה הישראלית היא שבמסגרת המתווה הנוכחי ישוחררו בסופו של דבר יותר מ-50 חטופים - נשים וילדים. "בהתחלה היה הנושא של ה-50 כזה ראה וקדש. הנשיא ביידן הוכנס לנושא כמנוף לחץ על קטאר. ראש ה-CIA נשלח על ידי הנשיא האמריקני והסביר לאמיר קטאר את החשיבות. חמאס טענו שאין באפשרותם להתחייב ליותר ולכן ההסכם כולל גם את המתווה שיכול להימשך. אנחנו מאמינים שלא נעצור ב-50".

"אנחנו הבנו שמה שמעניין את חמאס יותר מכל דבר אחר, יותר מהדלק, מהמשאיות, אלה ימי ההפוגה. הם דרשו חודש, ירדו לשבועיים, לעשרה ימים, לשבעה ימים והסתפקו בסוף לארבעה. העובדה שהצבנו להם 'תמריץ' ייתכן שיאפשר שחרור חטופים נוספים", אמר הגורם.

בישראל מעריכים, לדברי הגורם, שחמאס יכול להגיע לכ-80 חטופים. "כרגע יש לחמאס את האחיזה בכ-75 או 80 חטופים ואנחנו יודעים שיש כל מיני אחרים שבידי החזית העממית, הג'יהאד האסאלמי וגם בידי אזרחים. זה נכון שחמאס שולט ביותר ממאתיים חטופים - אבל יש גם היגיון באמירה לפיה צריך זמן מסויים כדי לקבץ את כולם. עם זאת יש את המספר שאנחנו מדברים עליו והם ידעו להביא את המספר הזה במהלך ההפוגה הזו".הוא

הגורם התייחס גם לסיכום לפיו אימהות וילדים לא יופרדו זה מזה במהלך השחרור והודה כי לגבי אבות אין סיכום כזה ולכן ייתכן מצב שבו ילדים ישוחררו ואביהם יישאר בידי חמאס.

לגבי כמות החטופים שישוחררו מדי יום ציין כי "המינימום הוא עשרה ליום הראשון השני והשלישי וכל היתר ליום הרביעי. אני לא יודע מה תהיה החלוקה הפנימית. הם יודעים שפחות מעשרה זו הפרה של ההסכם. הקטארים, המצרים והאמריקנים ערבים להסכם הזה".

את שמות המחבלים שישוחררו בתמורה לחטופים תקבע ישראל באופן חד צדדי כפי שחמאס יקבע את זהות החטופים הישראלים שישחרר. ההערכה הישראלית היא כי מרבית החטופים שבידי חמאס - בחיים.

הגורם ציין כי במערכת הביטחון מעריכים שחידוש הלחימה לאחר שחרור החטופים יגביר את הלחץ לעסקאות נוספות. "אנחנו מאמינים שהמשך הלחץ המופעל על חמאס תביא את הצד השני לקיים עסקאות נוספות. אנחנו ממשיכים להילחם זו הפוגה לצורכי השבת חטופים כשאנחנו מתכוונים להמשיך ואנחנו ננצל את הזמן שיש לנו בהפוגה הזו להמשיך ולהיערך להמשך".