ראש הממשלה עם השרים גלנט וגנץ
ראש הממשלה עם השרים גלנט וגנץצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עסקת שחרור חלק מהחטופים שבידי חמאס נדחתה ביממה לפחות והלחימה בעזה נמשכת היום (חמישי) במלוא הכוח.

ראש המל"ל, צחי הנגבי, הודיע סמוך לחצות כי שחרור החטופים יתבצע לא לפני יום שישי. משפחות החטופים אמרו כי שמעו על כך מהתקשורת.

גורם מדיני הסביר את הדחייה ואמר כי "ישראל לא קיבלה את שמות החטופים שישוחררו, אלו עיכובים של הרגע האחרון. חמאס הודיע דרך המתווך על רצונו לעשות שינויים".

לדבריו, טרם נקבע גם מנגנון השחרור מול חמאס באופן סופי ולכן, על פי ההבנות המקוריות השחרור יחל רק מחר. הגורם הדגיש כי הלחימה בעזה תימשך במלוא הכוח עד להפוגה לצורך שחרור החטופים ותתחדש מיד בסיומה.

חבר הקבינט המורחב, השר ישראל כ"ץ אמר הבוקר בגלי צה"ל: "צריך לזכור מול מי אנחנו עובדים - סינוואר, אדם מטורף שנתן הוראות לענות, לאנוס, להתעלל ולהרוג. אנחנו ערוכים לכל אפשרות - כרגע ההנחה היא שהעסקה כן תתממש".

גורם בכיר בממשל ביידן טען ברשת CNN כי ישראל קיבלה את ההחלטה לדחות את יישום ההסכם ליום שישי יחד עם מצרים וקטאר כדי להביא למה שהגדיר "מזעור נזקים".

הוא ציין כי "נדרש זמן נוסף כדי להביא לפרטים נוספים הקשורים למיקומם ולמסלולם של כל אחד מהמיועדים לשחרור וגם ללוגיסטיקה של העברתם".

עוד טען הגורם כי "העובדה שישראל טרם קיבלה את רשימת שמות המיועדים לשחרור לא מהווה בעיה, אך אם לא תתקבל רשימה כזו עד שעות הערב היום - יהיה מדובר בסימן מדאיג".

דובר משרד החוץ הקטארי הודיע הבוקר כי "השיחות בנוגע לביצוע הסכם הפסקת האש מתקדמות בצורה חיובית, וההודעה על מועד כניסת הפסקת האש לתוקף תהיה בשעות הקרובות".

במקביל להודעת קטאר הודיע בכיר בחמאס כי ארגונו ממתין לתאריך היעד של כניסת ההפוגה ההומניטרית לתוקף בעזה ואמר כי המהלך יצא לפועל "בקרוב", כלשונו.

אמש פנה ראש הממשלה בנימין נתניה לבני משפחות החטופים ואמר: "מאז תחילת המלחמה, אני לא מפסיק לחשוב עליהם ואני לא מפסיק לחשוב עליכם, עליכם בני המשפחות. נפגשתי איתכם, שמעתי מכם מה עובר עליכם. שמעתי מכם על הסיוט המתמשך, על ייסורי אי-הוודאות, על הדאגה שאיננה יודעת גבולות. כשאני נפגש איתכם, אתם מצמידים את התמונות של יקיריכם על החזה, לוח לבכם. ואני וחבריי מסתכלים על כל תמונה ותמונה. התמונות הללו הן ציווי לפעולה. מאז פרוץ המלחמה אנחנו אכן פועלים, ללא הרף, כדי להחזיר אותם הביתה, להחזיר את כולם. וכשאני אומר כולם אני מתכוון לכולם. כולל רון והדר, אברה והישאם".

הוא הוסיף, "נלחמנו לשפר את המתווה, הודיתי לנשיא ביידן שפעל מול המתווכים להשיג שיפור של המתווה. השילוב של המאמץ הצבאי והמדיני הביא להבשלה ואני מאמין שהוא יאפשר שחרור של חטופים נוספים".

נתניהו הדגיש כי יש סעיף מפורש הקובע כי יתאפשר לצלב האדום לבקר את יתר החטופים ולספק להם תרופות. "אני מצפה שהדבר ייושם", אמר.

"שחרנו בפעולה צבאית נועזת את אורי מגידיש, אבל לא תמיד מבצע צבאי אפשרי. ולכן איננו ממתינים. מנצלים כל שביב הזדמנות לשחרור חטופינו כי השבתם היא משימה קדושה. צה"ל וכל גורמי הבטחון תומכים באופן מלא במתווה", ציין נתניהו.

לדבריו, במהלך ההפוגה צה"ל ייערך להמשך המערכה: "אני רוצה להיות ברור - המלחמה נמשכת. אנחנו נמשיך בה עד שנשיג את כל מטרותינו. להשיב את כל חטופינו, לחסל את החמאס, ולהבטיח שביום שאחרי החמאס לא ישלוט בעזה גורם שתומך בטרור, שמחנך את ילדיו לטרור, משלם למחבלים או בני משפחותיהם. עזה לא תהווה יותר איום על ישראל. נחזיר את הביטחון הן לדרום והן לצפון".

ראש הממשלה גם ציין כי הינחה את המוסד לפעול נגד בכירי חמאס בכל מקום בו הם מצויים.