ביידן
ביידןצילום: Miriam Alster/Flash90

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת לאחר שחרורה של אביגיל עידן בת הארבע - אזרחית ארה"ב - משבי חמאס.

"אביגיל שוחררה. היא חופשיה וכבר נמצאת בישראל ובטוחה. היא הייתה בטראומה נוראית - אימה ואביה נרצחו לנגד עיניה. הלוואי והייתי יכול להיות נוכח ברגע השחרור", אמר ביידן.

הוא הוסיף, "אנחנו מצפים שחטופים נוספים בעלי אזרחות אמריקנית ישוחררו על ידי חמאס".

"אשוחח עם נתניהו בקרוב, נמשיך להיות בקשר אישי כדי לוודא שהעסקה מיושמת במלואה. המטרה שלנו היא להמשיך את הפסקת האש ולשחרר את כל החטופים", ציין ביידן.

"אנחנו פועלים לכך ששחרור החטופים לא ייפסק, ושחמאס לא ישלוט בעזה", אמר ביידן וחזר על עמדתו לפיה יש צורך ביישום פיתרון שתי המדינות "למען הישראלים והפלסטינים", כלשונו.

בהמשך גם שוחח ביידן עם בני משפחתה של אביגיל וסיפר כי הוא מתרגש משובה מהשבי.

אביגיל עידן לסמל האכזריות של ארגון הטרור הרצחני חמאס - ויומיים אחרי שיום הולדתה הרביעי צוין בשבי היא שבה לישראל. הילדה שנחטפה לעזה עם הגר ברודץ' וילדיה, חוזרת לארץ אחרי 51 יום בשבי חמאס - אבל את הוריה היא לא תראה עוד.

אביה, צלם ynet רועי עידן, תיעד את חדירת המחבלים לכפר עזה בדקות הראשונות של מתקפת הפתע, לפני שנרצח עם האמא סמדר.

אביגיל הקטנה ברחה מהמחבלים מכוסה בדם של האבא רועי, והשכן אביחי ברודץ' שזיהה זאת רץ אליה, אסף אותה לביתו והציל אותה. הוא קפץ לכיתת הכוננות, וכשחזר הביתה גילה כי אשתו, ילדיו ואביגיל נחטפו.

אחיה של אביגיל, מיכאל (9) ועמליה (6), הסתתרו במשך 14 שעות בארונות הבית ושרדו את הטבח. היום הם יפגשו לראשונה מאז ה-7 באוקטובר את אחותם הקטנה.

כרמל עידן, סבה של אביגיל בת ה-4 אמר "יש לנו בלב שמחה שלאט משתחררת. שמחה מהולה בעצב, הבן שלנו ואשתו נרצחו. אנחנו בחרנו בחיים, יש לי הרבה תוכניות להנציח את רועי וסמדר".