שחרור החטופים
שחרור החטופיםצילום: Miriam Alster/Flash90

רמי איגרא, לשעבר אחראי החטופים והנעדרים במוסד, התייחס בריאיון היום (רביעי) לרדיו 103FM להמשך המלחמה.

"הדרך האמיתית להחזיר את החטופים שלנו הביתה היא למוטט את חמאס", אמר. "אם לא נלך דרך השביל הזה, אנחנו צפויים לסרט ארוך מאוד של מניפולציות וכאבים, ולכך שלא נוכל לחזור לעוטף עזה. לא נוכל להמשיך לחיות בארץ ישראל כשבצד השני של הגבול יש חמאס. לא אחרי ה־7 באוקטובר. מטרת מיטוט חמאס איכשהו התמוססה בתוך שחרור החטופים. עם כל הכאבים והרצון שלנו לפתור בעיות עכשיו, צריך להסתכל ולראות איך פותרים את הבעיות באופן יסודי. הדרך לעשות זאת היא מיטוט חמאס. זה לא הולך להיות פשוט".

עוד אמר: "חמאס לא מבקש לשחרר אסירים, זה לא מה שבאמת מעניין אותו, אלא שרידותו. ושרידותו אלו הפסקות האש. אם ניכנס לתהליך ארוך של הפסקות אש, אנחנו לא חוזרים ללחימה וחמאס נשאר. ואם מישהו דמיין שהבאנו את חמאס על ברכיו, הוא טועה. חמאס חזק, רוב כוחו איתו, הצלחנו לפגוע בו חזק אבל הפגיעה הזו עדיין לא קרובה לפגיעה אנושה".

"כדי להגיע בסוף לשחרור כל החטופים תהיה רק דרך אחת, משא ומתן לא יהיה פה - המו"מ יהיה על המשך חיינו בצל חמאס. אנחנו צריכים לקבל הכרעה שאנחנו רוצים להמשיך להתקיים בארץ ישראל, ואם אם אנחנו רוצים בכך, אנחנו חייבים להפסיק את קיומו של חמאס. כדי לעשות זאת, אנו חייבים לחזור ללחימה".

בנוגע לאסטרטגיה של החמאס אמר: "המלכודת הזו שחמאס שם לפתחנו, שבונה על הסנטימנט הציבורי של המדינה, מושכת אותנו לכיוון ניצחונו, לתבוסתנו. האם החטופים ישוחררו ברגע שחמאס יפורק? בהחלט, תסתכלו על צבאות אחרים. בכל אחת מהמלחמות היו שבויים, פה הם חטופים, וברגע שניצחו את האויב הוא התפרק והם השתחררו. מבחינתו של סינוואר, הוא יכול להישאר שם מתחת לאדמה עד היום שבו יהרגו אותו, והמטרה שלו היא אחת - השמדת העם היהודי היושב בציון. במחיר האלטרנטיבי, חמאס מתארגן להמשך הלחימה שלו. אתם יודעים מה יהיה מחיר הדמים של ההתארגנות הזו? אנו לא יודעים".

על העסקה לשחרור החטופים הנוכחית אמר: "אני הייתי נגד העיתוי, אני מאוד בעד סיטואציות בהן אנו משחררים חטופים, מאוד חשוב לנו, ואין לב בישראל שלא מחובר אליהן. אבל העיתוי היה מוקדם מדי, לא הגענו למצב בו חמאס הרגיש את נחת זרוענו".

"יש לנו הישגים נדל"ניים וצבאיים, אבל עדיין לא כאלה שחמאס הפסיק לעשות עלינו מניפולציות. תראו את הצורות בהן הוא משחרר חטופים. חמאס מראה לנו וגם לשכונה שהוא שם ושמבחינתו הוא מנצח. יש הישג דרמטי, אבל הוא עדיין לא כזה שממוטט את חמאס".

לסיום אמר: "חמאס יישאר כרעיון, הוא לא יכול להישאר כישות. אם אנו רוצים שיחזרו לעוטף עזה וגם לעוטף יבנה, אנחנו חייבים לחסל את הישות הזו. באמצע הלב שלנו, ההזדהות שלנו, והתנועה הציבורית שנוצרה בישראל, הסיתה אותנו לדעתי מהדרך, ופגעה בשחרור רוב החטופים. רוב החטופים ישוחררו כתוצאה מלחץ צבאי אמיתי על הנהגת חמאס"