אלמוג כהן
אלמוג כהןצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת אלמוג כהן גיבה בריאיון היום (ראשון) לרדיו 103FM את הלוחם שירה בשוגג למוות ביובל דורון קסטלמן שחיסל את המחבלים בפיגוע בירושלים בשבוע שעבר.

"בזירת קרב יש מאפיין אחד שהוא המאפיין העיקרי והברור בכל זירת קרב, וזה אי ודאות. תסכימו איתי אתם וגם המאזינים שאף אחד לא בא לרצוח, מפני שבעבירת רצח דרוש יסוד נפשי", אמר כהן.

עוד אמר: "יש ביטוי שמשתמשים אצלנו ביחידות לא מעט וזה 'חם על ההדק'. יש הרבה כאלה שהם 'חמים על ההדק'. זה דבר שבחלקו הוא חיובי, במקרים של שדות קרב זה דבר שהוא עלול להיות שלילי. מה שצריך לעשות זה לחקור את הנושא לעומק. אני, ב־7 באוקטובר באופקים, כמעט יריתי בשני אנשים. כבר הייתי בתמונת כוונות ובסוף הבנתי שהם פשוט היו בלי כובע זיהוי כי לא היה עליהם כובע זיהוי באותה זירה מאוד קשה ומסובכת. אני מאמין שמי שעשה את זה, עשה את זה או בגלל שהוא חסר ניסיון או בגלל טעות, אי אפשר לקרוא לו רוצח".

"בזירת קרב יש דו"צים ויהיו עוד דו"צים. זה מאפיין זירת קרב. אין פה שום דבר סטרילי. בדיוק ההפך. הבן אדם נמצא עם דופק של סוס מירוצים, אדרנלין, ראייה צינורית שמאפיינת מצבי קיצון".

לדבריו, "מי שיגיד לכם שאפשר למנוע דו"צ, משקר. אי אפשר למנוע דו"צ, בטח ובטח לא בזירת לחימה אורבנית, אזרחית, כאשר מגיעים קנים מכל מיני כיוונים ולכן אין דרך למנוע את זה במאת האחוזים, אלא לצמצם כמה שניתן וזה בעיקר על ידי מקצועיות. יש פה גם סוג של דיסוננס, אתה לא יכול להביא אזרח אוחז נשק לרמת המקצועיות של לוחם בימ"מ".

בנוגע לחלוקת הנשק לאזרחים אמר: "בואו נסתכל על העובדות, הבנתי שהנשק שממנו נורה גיבור ישראל יובל קסטלמן הוא לא נשק אזרחי, אלא צה"לי. מה שבעצם מנסים לומר זה שכשיש אסון תעופתי בחיל האוויר, מאשימים בעצם חברת תעופה אזרחית".

"זה בדיוק מה שקורה כאן כרגע, לכן צריך כרגע לקחת שתי נשימות עמוקות. בסוף, במנעד השיקולים הרחב שאותו אני כמשרת ציבור מסתכל, זה - כמה אירועים נמנעו בעזרת אוחזי הנשק, והאירועים הם במספרים גבוהים מאוד מאוד, לדעתי אפילו מעל 70 אחוזים בזכות אלה שהחזיקו נשק והגיבו ראשונים לאירוע. זה אירוע טרגי שצריך להיחקר ולהיבדק".