הנשיא הרצוג כותב אות בספר תורה לעילוי נשמת אלחנן קלמנזון ז"ללע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב היום (ראשון) אות בספר התורה שנכתב לזכרו של אלחנן קלמנזון שנהרג בקרבות על קיבוץ בארי וחילץ ממנו אזרחים רבים.

ספר התורה ייכנס לבית הכנסת בקיבוץ בארי.

במפגש נכחו רחל פריקר, גבאית וממייסדי בית הכנסת, שניצלה מהטבח, ובני משפחתו של אלחנן קלמנזון שנפל בעת שחילץ יחד עם אחיו מנחם ואחיינו איתיאל, עשרות מתושבי קיבוץ בארי בשבת השחורה, אלחנן הוא גם בן דודו של פדיה מרק שנפל בקרבות הקשים ברצועת עזה.

נשיא המדינה אמר בפתח המפגש: "אני מאוד מתרגש למלא את המצווה העצומה הזאת, לכתוב אות בספר התורה לזכרו של אלחנן קלמנזון, ה׳ יקום דמו. ולכל הטבוחים על שם קודשך, מגיני הארץ שקמו כארי כדי להילחם במחבלים בני עוולה שבאו להשמידנו ביום שמחת תורתנו".

"אני מתרגש במיוחד שספר התורה הזה יהיה בבית הכנסת בבארי שיקום, ונקבע בו מזוזה בעזרת ה׳ ונמשיך להתפלל. אני רוצה לומר למשפחת קלמנזון עד כמה אני מתרגש שאנחנו מקיימים את המצווה הזאת לזכרו של אלחנן, ולזכרם של כל הנופלים, אני רוצה להודות למנחם ואיתיאל שהיו שם, ולומר לכם שגם יגיעו רגעים של שמחה ואנחנו ממלאים פה מצווה שמראה שנצח ישראל לא ישקר".

הרצוג עם משפחת קלמנזון
הרצוג עם משפחת קלמנזוןצילום: חיים צח לע"מ

עוד אמר הנשיא: "כפי שנאמר על ידי חנניה בן תרדיון: 'אולי הגווילין ישרפו אבל האותיות פורחות באוויר' ואני חושב שהאותיות האלו חוזרות כאן אלינו כדי שנוכל לקרוא בתורה כל שבת בבית הכנסת. יהיה זכרם של הנופלים ברוך, יהי זכרו של אלחנן ברוך".

רחל פריקר, סיפרה במפגש על גבורתו של אלחנן ושל משפחתו ואמרה: "התחברנו ממש, יש איזה צורך פנימי להיות משפחה. אי אפשר לתאר באמת במילים את מה שהם עשו שם, הם הצילו יותר ממאה אנשים. אני לא יכולה לשכוח את אלחנן בחיים לא אשכח אותו, את הקול שלו את הביטחון שנתן לנו כשהוציא אותנו מתוך הקיבוץ".

מנחם קלמנזון, אחיו של אלחנן שסייע גם הוא במאמץ לחילוץ תושבי בארי, אמר במעמד המרגש: "גם כשהגוף כלה, המעשה הרוחני עדיין חי וקיים. ובספר התורה יש שישים ריבו אותיות כנגד שישים ריבו נשמות ישראל. אם אות אחת חסרה, אז הספר כולו חסר, ספר התורה מלמד אותנו שיש מקום לכולם בספר התורה ולכל אות ואות, אלחנן נלחם כדי ששום אות לא תהיה חסרה בספר. כדי ששום אדם לא יהיה חסר וחשוב שנצמח כעם יחד שלכל אחד מקום משלו".