עוזי דיין
עוזי דייןצילום: אלירן אהרון

האלוף במיל. עוזי דיין, יו"ר מבטחי- פורום מפקדים לאומי, ולשעבר סגן הרמטכ"ל וראש המל"ל, שוחח הבוקר (א') עם בני טיטלבוים ברדיו כאן מורשת והתייחס לשאלת עסקת חטופים כוללת, תקרית הירי בחטופים בידי צה"ל והקשר לפרשת 'אלאור אזריה' ונהלי הפתיחה באש.

ראשית התייחס האלוף דיין לסרטון שיצא מטעם מטה משפחות החטופים, בו דרש אחד מהמשוחררים את שחרורם המיידי של יתר החטופים שבעזה, ואמר: "אני לא רוצה לפתוח חזית עם המשפחות, כי אני לא במקומם ואנחנו חייבים להם את שחרור החטופים. אני כן אעיר שבמטה החטופים שלהם יש דברים שאומרים 'אל תראו אותם לציבור', ומי שעשה את הסרט שלהם - כן מכניס אותם. אנחנו צריכים להיות מלוכדים וביחד, וזה קשה, אבל זה הכרחי".

בנוגע לירי הצה"לי בשוגג בחטופים, שאירע בסופ"ש האחרון, אמר: "כולם מדגישים מדי את הוראות הפתיחה באש, בעוד מה שצריך להדגיש זה את הוראות המשימה. כשאנחנו הלכנו לביירות וללוב לחסל מחבלים, לא לקחנו איתנו פנקס בכיס שבו כתוב הוראות הפתיחה באש, וחיסלנו אנשים שאיימו על החברה הישראלית. לעומת זאת, יכול להיווצר מצב שבו תוך כדי לחימה מפקד נותן פקודה לחיילים שלו, שלא עומדים בהוראות פתיחה באש הכלליות, אלא בהוראות המשימה".

"מה שצריך לתחקר ולבדוק, אם אני הייתי מפקד פלוגה או גדוד - הייתי אומר שימו לב, אנחנו ממשיכים בכל הכוח, שימו לב טוב לשליטה של המפקדים בשטח ומה הם אומרים לכם בשטח לעשות. כמובן שמפקד ראוי שיודע מהחייל שלו שמי שהולך עם דגל, היה אומר לו 'רגע, אני רוצה לראות את זה'.

דיין נשאל האם אולי יש כאן תולדה שהיא מה'משפטיזציה' של הצבא, ולכך השיב: "ישנה בעיה כללית בזה. זה נכון, אני זוכר במשפט אלאור אזריה וביקשו ממני להיות עד מומחה מטעם ההגנה למצבים כאלה, ואני אמרתי שדבר כזה לא חוקר מצ"ח, אלא מפקדים שיש להם ניסיון בזה. אני זוכר ששופטת אמרה לי - אלוף דיין, יכול להיות שאתה לא מבין עד הסוף את הוראות הפתיחה באש? ואמרתי לה כבודה, יש בינינו הבדל קטן - את מסבירה לי איך את מפרשת את הוראות הפתיחה באש, אבל אני כתבתי אותם".

לסיום התייחס למתווים האפשריים בסוגיית החזרת החטופים במו"מ מול חמאס, ואמר: "חמאס רוצה הפסקת אש כי הוא רוצה להציל את עצמו. ודרך היחידה להציל את עצמו זה להגיד 'הפסקת אש לגמרי'. הדרך היחידה שלו כשהצבא מחסל אותו זה להגיד 'אוקיי, יש לנו חטופים שלכם, תעשו הפסקת אש עד הודעה חדשה'. זו תהיה שגיאה גדולה מאוד גם בתמונה הכוללת, וגם באפשרות להחזיר חטופים. כי נניח שהיו הולכים על מתווה 'כולם תמורת כולם', אז חמאס היה משחרר את האחרון שבהם בידיעה שאנחנו נחזור לחסל אותו? הוא לא היה עושה את זה. לכן אני מביע פה את דעתי שאת המלחמה הזו חובה להמשיך".