יאיר שרקי
יאיר שרקיצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

עיתונאי חדשות 12 יאיר שרקי סופג מתקפה ברשת לאחר שכינה "מכונת רעל" גולשים שתקפו את חבר הקבינט השר בני גנץ שתועד צוחק ושותה באירוע הוקרה לנועה תשבי.

מדובר באירוע הוקרה שערך איש העסקים איל ולדמן, לזכר בתו ובן זוגה שנרצחו, לנועה תשבי על פעילותה בתקשורת בחו"ל למען מדינת ישראל. גולשים רבים, המזוהים עם הימין, תהו אם זה הזמן להשתתף באירועים ולחייך כשחיילי צה"ל נופלים בקרבות.

שרקי כינה בשידור את אותם גולשים "מכונת רעל" וספג כאמור מתקפה ברשת. שרקי הסתייג וכתב היום כי "זו אכן תמונה לא מוצלחת, ועדיף לחבר קבינט המלחמה להימנע מאירועים נוצצים, גם אם הם בארגון אבות שכולים ולמטרה טובה".

לאחר שעשרות גולשים שלחו לו הודעות וכינויי גנאי בפרטי, התייחס שרקי בחשבון ה-X שלו לאירוע: "מישהו לקח תמונה בינונית ועשה ממנה סערה מושלמת".

הוא הוסיף: "ולמה הכוונה מכונת רעל? פעילות מאורגנת ברשת. כאילו אורגנית. מישהו כאן טרח לערוך סדרה של סרטונים. להפיץ אותם באמצעות חשבונות טוויטר קבועים שמוקדשים למטרה הזאת. להדהד אותם באמצעות עוד חשבונות שנותנים נפח ל'סערה'. ויש כמובן גם אנשים אמיתיים שמובילים את זה, חלקם ביודעין כמובילי המכונה, והרבה אנשים אמיתיים שמצטרפים. וזו זכותם".

שרקי ציין, "רק שבעיניי זה בדיוק הרעל. לקחת אירוע איזוטרי ולהפוך אותו מהקשרו, באמצעות מניפולציות רשת: זה אירוע פרטי, בבית של אב שכול, למטרה טובה. גנץ היה שם רבע שעה, יש לו ילדים שנמצאים כעת בחזית, אבל למי חשובות העובדות?"

הוא פנה לגולשים: "ואל תגידו לי למה לא הגנת על יריב לוין? כי דווקא כן הגנתי, והסתייגתי מהעליהום שעשו על תמונתו. וגם כי לא דומה מליאת הכנסת לאירוע פרטי".

אחד הגולשים הגיב לתגובה של שרקי למתקפה ותהה: "זה נחמד שהגנת על לוין, אבל האם קראת לאנשים (חלקם בערוץ שלך) שחגגו על הפריים העלוב הזה שבו רואים את שר המשפטים מחייך, מכונת רעל? האם קראת לבן כספית, עוד קולגה לערוץ, שבילה את תשעת החודשים שלפני הטבח בנסיונות להשמיד את מערך המילואים של צה"ל (ועוד התגאה בזה) מכונת רעל?"

גולש אחר הוסיף: "שרקי, אתה יודע טוב מאוד שאין פה משהו מאורגן, זה סתם 'יש מכות' ברשת. אתה מעלה תיאוריית קונספירציה הזויה בשידור חי וגם פה בציוץ".

גולש בשם גלעד כתב: "שרקי אתה מספיק חכם כדי לדעת ש90 אחוז מההתנפלות על גנץ ועל באי האירוע חסר הטאקט הזה הוא בעיקר בגלל שעל כל תמונה של ביבי או חברי קואליציה טיפה מצחקקים או מחויכים מכונת הרעל משמאל יוצאת עליהם בשצף קצף. ולכן מה שהיה עכשיו זה תגובת נגד. אבל אתה בוחר להיות חלק ממחנה ולא עיתונאי אמיתי".