שר המשפטים יריב לוין
שר המשפטים יריב לויןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים יריב לוין מגיב בצהריים (חמישי) לדיווחים לפיהם בג"ץ מתכוון לפסול את החוק לצמצום עילת הסבירות.

"בעוד שחיילינו נלחמים זה לצד זה בחזיתות השונות, ובשעה שהעם כולו כואב את אובדנם של חיים רבים, אסור לקרוע את עם ישראל במחלוקות. אזרחי ישראל מצפים מבית המשפט העליון שלא לפרסם תוך כדי מלחמה פסק דין השנוי במחלוקת אפילו בין שופטיו", אמר לוין.

"מתוך אותה ציפייה ואחריות לאומית, נבחרי העם בכנסת פועלים שהליכי החקיקה יתנהלו בימים אלו בהסכמה רחבה, תוך הימנעות מדיון בנושאים השנויים במחלוקת. ראוי שבית המשפט העליון ינהג באחריות דומה ולא ייצור קרע עמוק בעם, בעת שבה כולנו משוועים לאחדו", הוסיף שר המשפטים.

אמש פרסם פרשן חדשות 12 עמית סגל קטעים מתוך טיוטת פסק הדין המתגבש בעתירה לדחיית החוק לביטול צמצום עילת הסבירות, המעידים כי ישנו רוב בין השופטים לפסילה של חוק היסוד.

על פי הדיווח, קיים רוב על חודו של קול בהרכב המונה חמישה עשר שופטים בסך הכל. בין השופטים התומכים בפסילת החוק נמצאת נשיאת בית המשפט העליון חיות, המעוניינת לעגן את זכותו של בית המשפט לפסול חוקי יסוד שהכנסת חוקקה בתגובה לעתירות מצד אזרחים.

פסילת החוק תהווה צעד תקדימי בו בגץ ייטול את הסמכות לפסול חוקי יסוד שחוקקה הכנסת - למרות שעד היום כל פסילה של חוק נשענה על סתירתו את אחד מחוקי היסוד.

בטיוטת פסק הדין הנשיאה חיות כתבה כי "חוק היסוד מהווה סטייה ניכרת מ'החוקה בהתהוות' ועל כן חייב היה להתקבל בהסכמה רחבה ולא ברוב קואליציוני דחוק".

עוד נטען כי שופטי עליון מסוימים קבלו לכאורה על הנשיאה חיות משום שלדבריהם הנשיאה דוחקת בהם להחליט ולפסוק תוך כדי המלחמה, וזאת כדי שקולה וקולו של השופט ברון ייספר לפני הפרישה הצפויה של שניהם.