ח"כ משה קינלי טור פז
ח"כ משה קינלי טור פזצילום: ערוץ 7

ח״כ משה (קינלי) טור פז (יש עתיד) הסביר בשיחה עם ערוץ 7 כי על ישראל להבין את גודל השעה ולנהל את המחלוקות הפנימיות מתוך כבוד וענייניות, לצד ההבנה כי מיטוט החמאס ייקח שנים ארוכות ויש לנהל את המלחמה בתבונה ובחתירה להחזרת החטופים במהרה.

״זה צו ה-8 השישי שלי, כאשר שלושה עשיתי כמ״פ ומג״ד מתמרן, וכל מלחמה היא שונה״, פתח ח״כ טור פז את דבריו ביחס לימי המילואים הארוכים שביצע במלחמה.

 ״אני כן יכול להגיד שהמלחמה הזו שונה מקודמותיה, גם באורך וגם במכה שחטפנו בשבעה באוקטובר. בימים הראשונים הייתי עסוק בתור קצין האג״ם של אוגדת עזה בלעשות סדר ולנהל את הלחימה במחבלים בשטח. לאחר מכן נכנסנו לשגרה של משמרות, כאשר אני ועוד קצין בדרגת אלוף משנה מנהלים את הלחימה מבחינת האוגדה שלנו, אם זה פינוי פצועים, חיסולים, הכוונת מסק״רים ובאמת הרבה דברים משמעותיים. בסיום המשמרות השתדלתי להגיע לכנסת כדי לבצע גם את הפעילות הפרלמנטרית שלי״.

״אני חושב שלפני הכל התודעה צריכה להיות שאנחנו עדיין במלחמה והיא עוד לא נגמרה״, אומר ח״כ טור פז. ״בנוסף, כל הצהרות הרהב והשחץ של תחילת המלחמה כאילו נמגר באופן מוחלט את חמאס, אנחנו רואים שזה לא החזיק מים. אנחנו צריכים להבין כי המלחמה הזו תיקח שנים ארוכות ומיטוט חמאס היא משימה ארוכה ומורכבת״.

ח״כ טור פז נשאל האם התוכניות על רצועת ביטחון ברצועת עזה אינה ׳עוד מאותו דבר׳, שלא יביא בהכרח שינוי בשטח, ולכך השיב: ״זה לא היה. זה לא עוד מאותו דבר. אנחנו לא נעלים 2.2 מיליון עזתיים מהעולם. הם לא הולכים לשום מקום. אנחנו נצטרך להתחיל לייצר רצועת ביטחון יעילה בינינו לבין עזה, דבר שלא היה לנו. שנית אנחנו נצטרך להשתלט על ציר פילדלפי והדרום כדי לייצר רצועת ביטחון גם שם. שלישית, בצפון המצב הוא בלתי נסבל. צה״ל מתחיל להסיט כוחות לצפון לאו דווקא כדי ליזום מלחמה, אבל כן כדי להיות ערוכים למלחמה. אנחנו נצטרך לבחור את העיתוי לשינוי המצב בצפון״.

עוד התייחס ח״כ טור פז להדלפת פס״ד ׳עילת הסבירות׳ ופסילתו הצפוייה בידי בג״צ, ואמר: ״אני חושב שאלו שהתחילו את ההפיכה המשטרית עשו טעות גם בתוכן וגם בצורה. על התוכן אפשר להתווכח, אבל בנוגע לצורה אני חושב שהביאו לציבור הישראלי שינוי שהוא לא היה מוכן אליו. לכן עכשיו צריך להגיע להסכמות על השינויים במערכת המשפט. הבעיה לא נעלמה, ושינויים כאלו צריך לעשות בהסכמות רחבות״.

״בכלל, אנחנו רואים עכשיו שכל מה שלמדנו על ממשלות ׳ימין מלא מלא׳ הוא לא נכון. הפנטנזיות האלה לא מתרחשות. קואליציה של 64 לא מספיקה כדי להוביל את המדינה שלנו. צריך לשאוף לממשלות של 70 ו-71 ח״כים מכל הצדדים. לשאוף לא להישאר בצד אחד, ימין או שמאל״.

ח״כ טור פז נשאל האם במנותק מהובלת הרפורמה, אין כאן ׳מהפכה שיפוטית שנייה׳ של ביהמ״ש העליון שמעגנת את עליונותה על הכנסת, והשיב: ״מי שקבע את החוק הזה עשה את הטעות. מי שחוקק במעמד צד אחד חוק יסוד, לא יכול לומר עכשיו ׳לא, אל תבטלו אותו׳. אני כן חושב שהדיון הזה שייך לשישה באוקטובר. אני לא יודע מה נכון או לא נכון. אני יודע דבר אחד - אני לא שולט בבית המשפט ואני רוצה שנקבל על עצמנו לנהל את המחלוקות שלנו בצורה אחרת, גם אם בית המשפט הכריע נגדנו, אז אנחנו לא הולכים ושורפים את המדינה. בתור בן אדם שעושה כל כך הרבה מילואים, אני יכול להגיד לך שאחים מנהלים וויכוחים. רק כך נצליח. השמאל טוב בבתי הקברות כמו שהוא טוב בכנסת״.

לסיום התייחס טור פז לנושאים שידונו בישיבת סיעת ׳יש עתיד׳ היום (ב׳), ואמר: ״יש הרבה דברים על סדר היום. אנחנו עסוקים מאוד במעבר לשלב השלישי של המלחמה, במתן סיוע מקיף וכולל לאנשי המילואים ובגיבוי לאומי למהלכים קשים כמו החזרת החטופים ונושאים קשים שעוד יבואו לפתחנו״.