אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאוצילום: ISTOCK

עלייה במספר המבקרים השנתי במחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ-בירקנאו שעל אדמת פולין. 

על פי נתוני המוזיאון ביקרו בשנת 2023 באתר ההנצחה 1.67 מיליון בני אדם ממדינות ברחבי העולם. כמות המבקרים הגדולה ביותר הגיעה מפולין, אך תיירים רבים הגיעו לאושוויץ-בירקנאו גם מבריטניה, צ'כיה, גרמניה, ספרד, ארצות הברית, איטליה, צרפת, סלובקיה והולנד. 

עקב המלחמה בעזה ועצירת הטיסות לפולין, נרשמה ירידה במספר התיירים הישראלים שהגיעו לביקור במחנה ההשמדה לשעבר. 

לדברי מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, ד"ר פיוטר ציווינסקי, "היום, זיכרון האירועים הטרגיים של אושוויץ לא רק משמש כבסיס להגנה על העולם מההשפעה ההרסנית של כל אידיאולוגיות של שנאה ודעות קדומות, אלא גם מעצב את האחריות המוסרית שלנו. 

"העובדה שכמעט 90 אחוזים מהמבקרים במוזיאון מרחיבים את המודעות ההיסטורית שלהם בהנחיית המדריכים שלנו היא בעלת חשיבות מהותית. הליכה במרחב האותנטי של המחנה לשעבר הופך לא רק לרכישת ידע של עובדות או תאריכים, אלא לחוויה אישית עמוקה שמעוררת מחשבה על הגישות האתיות שלנו. יתרה מכך, לאנשים ברחבי העולם תהיה כעת ההזדמנות להשתמש בכלי פורץ דרך וייחודי עולמי - פלטפורמה המאפשרת סיורים מודרכים חיים מקוונים", הוסיף. 

הנהלת המוזיאון מציעה כעת את אפליקציית "אושוויץ מול עיניך" המאפשרת לאנשים ברחבי העולם לערוך סיור וירטואלי במחנה ההשמדה לשעבר, יחד עם מדריך מקוון וקריינות בשידור חי. הפרויקט פותח בשיתוף פעולה בין מוזיאון אושוויץ, קרן אושוויץ-בירקנאו והחברות הישראליות AppsFlyer ו-DISKIN.