מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאיצילום: TPS

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, החליט היום (רביעי) להאריך את כהונתו של מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי, בשישה חודשים.

החלטת בן גביר תובא לאישור הממשלה וכהונת מפכ"ל המשטרה תוארך עד ה-17 ליולי 2024.

גורמים בסביבת השר בן גביר אמרו לערוץ 7: "בניגוד לנציבת שב"ס שלשר אין אימון בה והיא לא מימשה את מדיניות השר, היחסים בין השר למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי השתפרו במהלך השנה האחרונה, המדיניות של השר מחלחלת למשטרה, והשר מרוצה מעבודת המשטרה".

מהמחנה הממלכתי נמסר: "המשך כהונת המפכ"ל לכל זמן המלחמה, קריטית לביטחון ישראל. מצופה מראש הממשלה, לנהוג כך בנוגע לכלל נושאי התפקידים הבכירים במדינה, ובדגש על בעלי התפקידים הביטחוניים".

שבוע שעבר החליט בן גביר שלא להאריך את כהונתה של נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי.

בן גביר נימק את החלטתו שלא להאריך את כהונת נציבת שב"ס בשל חוסר אמון מוחלט, פערים שאינם ניתנים לגישור, ובעקבות כך שהנציבה נמנעה מלממש את מדיניות השר.

בן גביר ציין כי אף פעלה בניגוד למדיניות שלו, בין היתר: "ניהלה מו"מ עם מחבלי חמאס על תנאיהם, התנהלותה באירוע חמור שאירע בבית הסוהר רימונים, במהלכו ביקשה לטייח ולהסתיר מהשר את המתרחש. ההתנהלות הכושלת בטיפול ראש ארגון הפשיעה כוטייר, והחזרתו לתאו שבוע בלבד לאחר שהתרחשו התפרעויות בבית הסוהר".

פרי הגיבה להחלטה: "החלטה לא מפתיעה של שר חסר אחריות המשולבת בטענות מופרכות וחסרות שחר, תלושות מהמציאות וילדותיות המראות את אי הבנתו בשב"ס".

מטעמה נמסר: "הנציבה מודה על הזכות שניתנה לה להוביל את הארגון המשמעותי הזה, ארגון הכליאה הלאומי של מדינת ישראל, ומודה לכלל סגל שירות בתי הסוהר על העשייה המדהימה והמשמעותית בשנות כהונתה וביתר שאת בעת הלחימה. הנציבה תשיב למכתב השר בערכאה הנכונה".