איתמר בן גביר ושבתאי
איתמר בן גביר ושבתאיצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי עדכן את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה כי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הנחה את סגנו, ניצב אבשלום פלד, שאמור להחליפו בתפקיד, להימנע מאבטחה של שיירות הסיוע לרצועת עזה.

במכתב תיאר המפכ"ל פנייה מהרמטכ"ל ב-13 בינואר בכל הנוגע לליווי שיירות הסיוע. "בעקבות שיחה זו, התקשרתי למפקד מחוז דרום על מנת לבדוק את הסוגיה ונאמר לי כי התקיימה שיחת ועידה בהשתתפות השר לביטחון לאומי, הסמפכ"ל ומפקד מחוז דרום - שבמסגרתה הנחה השר לביטחון לאומי היא כי אין לסייע בנושא מכיוון שזו אחריות צה"ל", כתב שבתאי.

לדבריו, כשפנה לבן גביר בנושא, "נאמר לי על ידי השר כי המשימה היא משימה שבתחום אחריות צה"ל ולא משטרת ישראל. הבהרתי לשר כי מדובר במשימה של משטרת ישראל, והשר מחה בפניי והבהיר כי יהיו לכך השלכות".

"הבהרתי לשר כי המשטרה מבצעת ותמשיך לבצע את תפקידה גם בסוגיה זו", כתב שבתאי. "השר ניגש לשוטרים והקצינים בשטח - כדי להבהיר להם את התנגדותו לפעילות זו", כתב שבתאי.

המכתב המלא של שבתאי

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הגיב "היום יותר מתמיד, חשוב לעקר את תרבות השקר במשטרה. כשהמפכ"ל כותב שקיימתי שיחה עם סגן המפכ"ל הוא מסתיר שהשיחה התקיימה בעת שהוא היה בניתוח וסגן המפכ"ל מילא את מקומו".

עוד כתב: "גם שאר הציטוטים והאירועים מסולפים וכוללים חצאי אמיתות ורק תמוה שקובי שבתאי, שבוועדת מירון טען שהזיכרון שלו פגום, נזכר 'לדווח' על האירועים כל כך הרבה זמן אחרי שהוא טוען שהם קרו וחודש לפני שהוא הולך הביתה".

לסיום הבהיר בן גביר: "אגיב לבג"ץ על המכתב ועל שיטות העבודה של היועמ"שית שמדליפה, מתדרכת ומנסה להשפיע על שופטי בג"ץ".

כתב המשטרה של הארץ ג'וש בריינר הגיב לבן גביר וציין כי הניתוח של המפכ"ל נערך כמה ימים לאחר שהשר שוחח עם סגן המפכ"ל. "לפי המכתב של המפכ"ל, השיחה הייתה ב-13 לינואר. המפכ"ל נכנס לניתוח והעביר את סמכויותיו רק ב-16 לינואר. אכן יש פה תרבות של שקר", עקץ את בן גביר.