מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפט
מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפטצילום: שיר תורם, פלאש 90

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את מור ג'נאששוילי שנפצע באורח קשה בלינץ' בעכו במבצע שומר החומות פנה במכתב לפרקליטות המדינה בבקשה כי תערער על עונשו של קוסאי עבאס אשר השתתף בלינץ' האכזרי. 

לפני כחודשיים גזר בית המשפט המחוזי בחיפה על עבאס 17 שנות מאסר. עבאס הורשע בעבירות חמורות של מעשי טרור של ניסיון רצח, יידוי אבן לעבר כלי תחבורה ובחבלה במזיד ברכב ממניע גזעני והתפרעות. כמו כן קבע בית המשפט כי עבאס יפצה את ג'נאשווילי בסכום של 180,000 שקלים.

במכתבו מתאר עו"ד בלייכר כיצד הכה עבאס את מור ללא רחם: "המחבל קוסאי עבאס הואשם והורשע במעשה טרור של ניסיון לרצח בשל חלקו המרכזי בלינץ' שהתבטא בכך זריקת אבנים יחד עם אחרים מה שגרם למרשי לאבד שליטה ולהיתקע בקיר. לאחר מכן בעת שמרשי נמלט מהאוטו החלו עשרות הפורעים להכותו עם אלות מעץ מוטות ברזל ואבנים. אחד מהמחבלים הפיל את מרשי על הרצפה כאשר שאר המחבלים ממשיכים להכותו בראשו ולחתוך את פניו בכל מיני כלי משחית".

"בעוד מרשי שרוע על הכביש, שותת דם מכל ראשו ומעורפל הכרה עד כדי חוסר הכרה, נטל המחבל רגל של שולחן והכה בו בראשו. בפסק הדין מתואר רבות הזוועה שעבר מרשי כפי שהעיד מרשי במהלך המשפט אך מזעזע לא פחות התיאור של המחבל כיצד ביצע את מעשה ניסיון הרצח כפי שמצוטט בפסק הדין כדלהלן: "אני עצמי עם האלה שהייתה לי הגעתי לנהג ונתתי לו מכה אחת עם האלה על הראש של הנהג, הוא היה שוכב על הגב שלו והבטן למעלה היהודי, היה כולו דם, לא צעק כלום, הנהג היה עם עיניים פתוחות וכל הראש שלו דם", תיאר בלייכר.

בלייכר מתייחס במכתבו לגזר דינו של עבאס ומדגיש כי לאור חומרת מעשיו יש להטיל עליו עונש כבד הרבה יותר: "אין ספק שמדובר בענישה משמעותית וחשובה באירועים מעין אלו של ניסיונות רצח, אך מעיון בפרטי המקרה נראה שהענישה חוטאת למטרתה ואין בה די כדי להביא לידי ביטוי את עומק הסלידה מהמעשים. התנהגות הנאשם אשר מכה אדם בראשו במקל בעודו שותת דם, כשעינו פקוחות ואין בכוחו עוד אפילו לצעוק הינה מעשה ברברי ואכזרי אשר מאפיין תרבות של רוע ושנאה עמוקה".

"דווקא בעידן שלנו, לאחר הזוועות הבלתי נתפסות שחווינו כולנו, יש לשים דגש על ענישה מרתיעה ועוצמתית כלפי מעשי טרור זוועתיים בעלי מאפיינים ברברים. התנהגותו הברברית והחולנית של המחבל אינה יכולה לעמוד לטובתו בכך שלא הכין את הפיגוע כראוי מראש ובכך שמדובר באדם בעל אופי ברברי. רחמים על מחבלים ברברים בשל אפיים ותרבותם הינם בכלל הכלל 'המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר על רחמנים'" נכתב. 

לסיום פונה בלייכר: "ההתנהגות הברברית צריכה להיות מוקעת ופסק הדין צריך להביע סלידה עמוקה היוצאת מגדר הרגיל. אנו פונים אליכם פרקליטות המדינה לשאת את הדגל ולערער על פסק הדין בדרישה להחמרת הענישה כפי שהמדינה בקשה בתחילה. מקומם של מחבלי חמאס ברברים גם עם תעודת זהות כחולה אינה בין אזרחי החברה האנושית".