מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפט
מור ג'אנאשווילי ביציאה מבית המשפטצילום: שיר תורם, פלאש 90

במהלך מבצע 'שומר החומות' תקפו ערבים את מור ג'אנאשווילי בעיר עכו, וביצעו בו לינץ' קשה ביותר. תשעה חשודים במעורבות בלינץ' נעצרו וחלקם כבר מרצים עונשי מאסר.

נגד האחרים עדיין מתנהלים תהליכים משפטיים. ארבעה מהעצורים שוחררו למעצר בית בכפר מכר הסמוך לעכו, וכעת מבקשים שני עצורים נוספים להשתחרר למעצר בית – למרות שהאישומים נגדם עומדים על עבירות טרור חמורות של ניסיון לגרימת חבלה בכוונה מחמירה ועוד.

בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בחיפה ביקשו העצורים להשתחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני, תוך שהם מזכירים את העצורים שכבר שוחררו בהוראת שופט בית המשפט זיו אריאלי, כסיבה להקלה.

עו"ד מטעם המדינה התנגד לבקשת השחרור ואמר: "המסוכנות הנשקפת בולטת וברורה. חזקת מסוכנות אשר מעשיו האלימים והמתמשכים, על פני יומיים, שביצע בעת שהמדינה היתה במלחמה, בדומה למצבנו הנוכחי – מדברת בעד עצמה. אנו סבורים שכל שחרור של מעורב במעשה טרור שכזה מטיל על הציבור סיכון שיש למנוע אותו".

מור ג'אנאשווילי, שמאז הלינץ' מתמודד עם פציעה קשה ומורכבת, התנגד נחרצות לשחרור תוקפיו: "אני מגיע לכל דיון בבית המשפט, אך לצערי לאחרונה מדובר בדיוני מעצרים של המחבלים המבקשים להשתחרר בסיטונאות. אותם מחבלים שעשו בגופי שפטים ורצחו לי את הנפש משוחררים בזה אחר זה, כאילו לא מדובר במחבלים צמאי דם יהודי. בעוד אנחנו במלחמה על הארץ בתי המשפט ממשיכים להתייחס למחבלים כאל מקרה סוציאלי, שולחים אותם לתסקירים ומעצרי בית כאילו מדובר במקרה פלילי – ולא במחבלים שניסו לרצוח באכזריות יהודים".

שוכחים את זה שאותם מחבלים יצאו בשם החמאס בזמן שמדינת ישראל נמצאת במלחמה. אני נמצא בדיונים וזועק מדם ליבי לבתי המשפט: תגנו עלי, לא על המחבלים. מרגיש מופקר וחסר הגנה. הגיע הזמן שבתי המשפט יצטרפו למאבק בטרור, אין מקום לשחרר מחבלים למעצרים באיזוק. מקומם של המחבלים הוא מאחורי סורג ובריח".

"אני דורש מבתי המשפט לעצור את שחרור המחבלים. מתוך שישה נאשמים שלושה כבר נמצאים במעצרים באיזוק באותו הכפר, ויש עוד שני מחבלים שהשופט שוקל בחיוב לשחררם לאותו הכפר! עצרו את הפקרת הביטחון של אזרחינו, כי האויב יכול לקום בכל רגע נתון!", סיכם.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את ג'אנאשווילי מסר: "מדובר בנאשמים בעבירות טרור חמורות של ניסיון גרימת חבלה בכוונה לאחר שהשתתפו באירוע לינץ' מזעזע, אך למרות זאת הם משוחררים בזה אחר זה למעצר בית כאילו היו סתם עבריינים. ויתרה מכך – כולם משתחררים למעצר בית באותו הכפר! זה מגוחך. אנו דורשים להשאירם במעצר עד תום ההליכים נגדם ועד שימוצה עימם הדין. אם תפרוץ מלחמה בצפון, מי מבטיח שהם לא יחברו לכוחות האויב?".