חוקר המזרח התיכון אליהו יוסיאן משוחח על מהלכי המלחמה בעמדת השידור של ערוץ 7 בכנס לקחי המלחמה שקיימה תנועת הריבונות.

"אני לא מאמין שניתן למוטט את חמאס כי חמאס לא שולט על עזה אלא עזה חושבת חמאס", אומר יוסיאן ומוסיף כי גם ערביי יהודה ושומרון חושבים חמאס, כך שגם אם יחוסלו כמה אלפי אנשי חמאס עדיין יישאר התושב העזתי הפשוט שבתפיסת עולמו מאמין בהשקפת החמאס יהפוך בעוד עשר שנים למחבל.

"לא ניתן למוטט גם את היכולות של חמאס", מוסיף יוסיאן ומסביר את קביעתו זו בהחלטה הקטארית להזרים כספים לשיקומה של הרצועה והמשמעות היא שהיכולות שלהם יחזרו לשגרה".

"אין שום פקודה מבצעית לשלוט על ציר פילדלפי. הפתרון ששמעתי הוא להעביר את ציר פילדלפי למצרים ועל פי נתוני משרד הפנים המצרי ארבעים אחוזים מתושבי מצרים מאמינים באחים המוסלמים ושלושים אחוז מאמינים בסלפים, כלומר שהחיילים המצרים הם או סלים או האחים המוסלמים ויתעלמו מהעברות האמל"ח בהמשך, כך שאין גם פתרון בהעברת המפתחות של ציר פילדלפי למצרים".

במציאות כזו, אומר יוסיאן הבעיה היא נקודת המבט המערבית חילונית ליבראלית שבה מסתכלת ישראל על אירועים מזרח תיכוניים. "הניצחון הוא לספח, הניצחון הא שאם האויב לא רוצה אותנו על הקרקע הזו ניקח ממנו את הקרקע הזו. זה הניצחון". זו הסיבה, אומר יוסיאן, שהוא שב ומדגיש את התפיסה המפא"יניקים שהובילה את שלושים שנותיה הראשונות של ישראל והדגישה את ערכי ההתיישבות והביטחון מתוך הבנה שההתיישבות גם מייהדת את האזור, מה שנחשב כיום כגזענות, וראו במתיישבים חלוצים ולא מתנחלים כמילת גנאי.

בנוסף ראו המפא"יניקים את ההתיישבות כקלף ביטחוני המעניק עומק גיאופוליטי לישראל. "אנחנו מתקדמים והם הולכים אחורה".

על התפיסה הרואה בהצבת בסיסים צבאיים כמהלך מספק, אומר יוסיאן כי מדובר בתפיסה מערבית לא נכונה שבה נהגו האמריקאים בעיראק עד שהתקפלו והאיראנים תפסו את מקומם. "כשמדברים על התיישבות זה להביא רקמת חיים למקום. בית ספר, מקווה, גן וזה מאלץ להבא את הצבא להתפשט ואזור וזה מה שמביא ביטחון".

עוד מציין יוסיאן כי הדריכות של המתיישב ביהודה ושומרון לקראת מתקפה גורמת לאזור זה להיות מוכה פחות ממתקפת טרור לעומת ישראל הקטנה שבתוך הקו הירוק.

לנוכח כל הנתונים האלה הרס ברצועת עזה והרג מחבלים אינו מביא לניצחון שכן עבור המאמין המוסלמי הכסף הקטארי יביא לשיקום הרצועה. "לחסל מחבלים זה כמו לגזוז ציפורניים. גוזזים ציפורניים אבל בשבוע הבא חייבים לגזוז שוב ציפורניים. אי אפשר להגיד שגזזתי היום ולא אגזוז בשבוע הבא. היום אתה מחסל מחבל ובעוד כמה ימים תצטרך לחסל עוד מחבל וכך הלאה בעוד שבוע ובעוד חודש. אני מדבר על פתרון אסטרטגי והוא התיישבות יהודית".

בהתייחס לאיראן סבור יוסיאן כי טעות היא מבחינתה של ישראל להציב את עצמה כשכפ"צ מול האיום האיראני כאשר ישנם עוד גורמים שונים במזרח התיכון המאויימים על ידי איראן. "האיראנים נתנו טילים לחות'ים כדי שירו לעבר ריאד בירת סעודיה. האיראנים הם המעגל השלישי של האויב שלנו. המעגל הראשון הוא ערביי יו"ש וערביי עזה סוריה וחיזבאללה. לכן צריך להקים נאט"ו עברי ערבי בהתאם להסכם אברהם שחתמנו וההסכם הבא עם סעודיה. לנו יש טכנולוגיה וסייבר ולהם יש כסף ועומק אסטרטגי. לנו יש ניסיון וכל חייל קרבי הוא בעל שלוש שנות וותק ואנחנו יכולים לאמן את החיילים הסעודים והערבים שיש לנו אינטרס משותף איתם בשיטות הקרב שלנו. למה חייל קרבי צריך לחפש בתחנת רכבת עבודה מועדפת ב-35 או 40 שקלים במקום להיות חלק מיחידת אימון של נאט"ו עברי ערבי".