שגיב יחזקאל נחת בישראל
שגיב יחזקאל נחת בישראלצילום: Chaim Goldberg/FLASH90

שחקן הכדורגל שגיב יחזקאל נחת הערב (שני) בישראל לאחר מעצרו בטורקיה בשל מחווה שביצע אתמול לחטופים ביום ה-100 למתקפת הפתע של חמאס.

לאחר הנחיתה בארץ כתב יחזקאל, "מדינה יקרה שלי לא יודע מאיפה להתחיל להודות לכם על כל האהבה והתמיכה המטורפת הזאת, זה באמת לא מובן מאליו".

הוא הוסיף, "עברנו יומיים לא פשוטים, מבטיח לחזור לכולם לאט לאט. מתפלל לרפואת הפצועים, חזרת החטופים והחיילים הגיבורים שלנו בריאים ושלמים. שוב תודה לכולם על הכל, עם ישראל חי".

שר התרבות והספורט מיקי זוהר בירך את חזרתו, "ברוך הבא הביתה שגיב! שמחים לבשר על חזרתו הביתה של השחקן הישראלי שגיב יחזקאל יחד עם משפחתו".

זוהר הוסיף, "אני מודה לכל הגורמים שפעלו במהלך כל הלילה והבוקר במסירות ובאחריות לפתרון הסוגיה ובתוכם, יו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ, אנשי משרד החוץ, השב"כ וארגון המוסד".

הסערה סביב יחזקאל החלה לאחר שהשחקן כבש שער במשחק של קבוצתו, אנטליאספור, הקדיש אותו לחטופים שנמצאים בשבי חמאס בעזה ונעצר על ידי המשטרה.

בחקירתו אמר יחזקאל כי לא התכוון לעורר פרובוקציה וזו פעם ראשונה שהתייחס לנושא ומדובר במחווה אישית להשבת החטופים.

לאחר האירוע קבוצתו של יחזקאל החליטה להשעות אותו והודיעה כי תתיר את החוזה שלו באופן חד צדדי.

פוליטיקאים רבים תקפו ביממה האחרונה את טורקיה על מעצרו של יחזקאל. שר החוץ ישראל כ"ץ תקף בחריפות את הטורקים ואמר כי "טורקיה הפכה להיות דיקטטורה חשוכה, הפועלת נגד ערכים הומניים וערכי הספורט".

כ"ץ הוסיף, "מי שעוצר כדורגלן על אקט של הזדהות עם 136 חטופים שנמצאים כבר למעלה מ-100 ימים בידי מחבלי ארגון טרור רצחני, מייצג תרבות של רצח ושנאה. אני קורא לקהילה הבינ"ל ולארגוני הספורט הבינ"ל לפעול נגד טורקיה ונגד השימוש הפוליטי שלה באלימות ואיומים נגד ספורטאים. היום זה שגיב יחזקאל, מחר זה ספורטאי אחר".

לפני כן יצא גם שר הביטחון יואב גלנט במלים קשות נגד הטורקים. "כאשר רעדה האדמה בטורקיה לפני פחות משנה, הייתה ישראל המדינה הראשונה להתייצב ולהושיט סיוע שהציל את חייהם של רבים מאזרחי טורקיה".

"מעצרו השערורייתי של הכדורגלן שגיב יחזקאל הוא ביטוי לצביעות ולכפיות טובה. במעשיה, טורקיה משמשת כזרוע הביצועית של החמאס", האשים גלנט.

השר גדעון סער, חבר הקבינט הביטחוני, אמר כי "טורקיה של ארדואן האנטישמי מתנהלת נגד ישראל כמדינת אויב".

"ישראל צריכה לשקול הגשת תלונה לבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג נגד טורקיה על כיבוש צפון קפריסין וטיהורה האתני מיוונים-קפריסאים, כמו גם על כיבוש צפון סוריה וטיהורה האתני מכורדים. הישראלים צריכים למחוק את טורקיה ממפת החופשות ולהמנע מיבוא סחורות ממנה", דברי סער.