שגיב יחזקאל
שגיב יחזקאלצילום: רויטרס

הכדורגלן שגיב יחזקאל שנעצר בטורקיה בחשד להסתה ושוחרר - ישוב במהלך היום (שני) לישראל.

במשרד החוץ אמרו כי "ביממה האחרונה, בהנחיית שר החוץ ישראל כ"ץ, פעל משרד החוץ מול כלל הגורמים הרלוונטיים בטורקיה על מנת להביא לשחרורו המהיר של שגיב יחזקאל".

שר החוץ ישראל כ"ץ תקף בחריפות את הטורקים ואמר כי "טורקיה הפכה להיות דיקטטורה חשוכה, הפועלת נגד ערכים הומניים וערכי הספורט. מי שעוצר כדורגלן על אקט של הזדהות עם 136 חטופים שנמצאים כבר למעלה מ-100 ימים בידי מחבלי ארגון טרור רצחני, מייצג תרבות של רצח ושנאה. אני קורא לקהילה הבינ"ל ולארגוני הספורט הבינ"ל לפעול נגד טורקיה ונגד השימוש הפוליטי שלה באלימות ואיומים נגד ספורטאים. היום זה שגיב יחזקאל, מחר זה ספורטאי אחר".

לפני כן יצא גם שר הביטחון יואב גלנט במלים קשות נגד הטורקים. "כאשר רעדה האדמה בטורקיה לפני פחות משנה, הייתה ישראל המדינה הראשונה להתייצב ולהושיט סיוע שהציל את חייהם של רבים מאזרחי טורקיה".

"מעצרו השערורייתי של הכדורגלן שגיב יחזקאל הוא ביטוי לצביעות ולכפיות טובה. במעשיה, טורקיה משמשת כזרוע הביצועית של החמאס", האשים גלנט.

השר גדעון סער, חבר הקבינט הביטחוני, אמר כי "טורקיה של ארדואן האנטישמי מתנהלת נגד ישראל כמדינת אויב".

"ישראל צריכה לשקול הגשת תלונה לבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג נגד טורקיה על כיבוש צפון קפריסין וטיהורה האתני מיוונים-קפריסאים, כמו גם על כיבוש צפון סוריה וטיהורה האתני מכורדים. הישראלים צריכים למחוק את טורקיה ממפת החופשות ולהמנע מיבוא סחורות ממנה", דברי סער.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר טען כי "טורקיה פועלת כלפי שחקנים ישראליים וכל דבר שמריח ישראליות בנאציזם. ארדואן הוא נאצי לכל דבר. אני קורא לישראלים לא לטוס לטורקיה, לא לקנות שום מוצר טורקי ולא לפרנס אותם. אסור למדינת ישראל ולאזרחי ישראל לנהוג בסלחנות כלפי טורקיה. לא ניתן שירמסו אותנו".

מנגד אמר שר התרבות והספורט מיקי זוהר: "במהלך כל הלילה והבוקר פועלים הגורמים הרלוונטיים בסוגיית השחקן הישראלי שגיב יחזקאל. יש לנהוג באחריות ולהתבטא בזהירות עד לפתרון הסוגיה וחזרתו ארצה".

שר המשפטים הטורקי הודיע אמש כי הפרקליטות במדינה פתחה בחקירה נגד שחקן קבוצת אנטליאספור שגיב יחזקאל. זמן קצר אחר כך נעצר הישראלי לחקירה והיום הוא הובא בפני שופט ששחרר אותו ממעצר ונראה כי יגורש לישראל.

להגנתו אמר יחזקאל כי לא התכוון לעורר פרובוקציה וזו פעם ראשונה שהתייחס לנושא ומדובר במחווה אישית להשבת החטופים.

הסערה סביב יחזקאל החלה לאחר שהשחקן כבש שער במשחק של קבוצתו והקדיש אותו לחטופים שנמצאים בשבי חמאס בעזה.

לאחר האירוע קבוצתו של יחזקאל החליטה להשעות אותו והודיעה כי תתיר את החוזה שלו באופן חד צדדי.

ההודעה על החקירה המשפטית היתה עליית מדרגה. יחזקאל הואשם בפשע של "הסתה פומבית של הציבור לשנאה ועוינות" – ו"תמיכתו בטבח שביצעה ישראל בעזה".

השר הטורקי הוסיף: "אני מגנה את ההתקפות של ישראל, שביצעה פשעים נגד האנושות על ידי ביצוע רצח עם בעזה, בלי התחשבות בילדים או לנשים, צעירים או מבוגרים, במשך יותר מ-100 ימים. תמיד נמשיך לעמוד לצד הפלסטינים המדוכאים".