שוקי זלצמן
שוקי זלצמןצילום: באדיבות

שוקי זלצמן, בן 31 ממנצ'סטר שבבריטניה, שירת לפני 12 שנים בגדוד החרדי "נצח יהודה" כחייל בודד לאחר ששמע על הפיגוע המחריד של בני משפחת פוגל.

לאחר הצבא הוא חזר לביתו שבבריטניה ונגרע משירות המילואים. זלצמן התחתן עם יהודייה משוויץ ונולדו להם שני ילדים. במהלך השנים זלצמן הרגיש חרטה שהוא לא מגיע לישראל למילואים. בעידוד אישתו, כשלושה שבועות לפני ה- 7 לאוקטובר הוא שלח מייל למוקד המילואים וקיבל תשובה שהנושא בבדיקה ויחזרו אליו.

"בשבת שמחת תורה התחילו להגיע אלינו הידיעות על טבח שמתרחש בישראל והיה לנו עוד יום חג שני והשמועות היו קשות" סיפר. מיד שיצאה השבת והח הוא שלח שוב מייל שבו ציין כי התיק שלו כבר מוכן והוא רוצה להגיע ולעזור. הוא התחנן שהוא לוחם לשעבר ומוכן לתרום את חלקו, אבל לדבריו הוא קיבל תשובה שהוא פטור משירות מילואים.

הוא לא ויתר וניסה להפעיל כל מי שהוא מכיר שיעזור לו להשתבץ למילואים. חודשיים של מאמצים עד שזלצמן קיבל הודעה שהוא יכול להגיע למילואים.

כשבירר מחיר כרטיס טיסה לישראל, הוא נדהם לשמוע שהמחיר עומד על סך של 2,000 דולרים לכרטיס. הפתרון שהיה לו זה לטוס מאנגליה לשוויץ, משם ברכבת להונגריה ולאחר מכן לאוסטריה ומשם לקחת טיסה לישראל. הנסיעה לקחה לשוקי 36 שעות כשהוא יומיים ללא שינה ומעבר בין חמש מדינות.

מאז חודש דצמבר משרת זלצמן בחטמ"ר יהודה, ולקראת אפטר שהמחלקה שלו קיבלה לסופ"ש, הוא לא ידע להיכן ללכת. חבר מהמחלקה סיפר לו על מלונית "בית מתן", לזכרו של סמל מתן מלכה ז"ל, שנפתחה לפני כמה ימים על ידי הוריו יוסי וליבת מלכה בשיתוף עמותת "רק לתת" למען חיילים בודדים.

"באפטר הראשון הייתי לבד ולא היה לי בדיוק להיכן ללכת, אבל באפטר הזה לא רציתי להישאר לבד בבסיס כשכל המחלקה שלי יוצאת. 'בבית מתן' הרגשתי את אהבה של האנשים המדהימים", סיפר שוקי, "פתאום הגעתי לרגע הביתה. יש אוכל, כביסה, מיטה, מקלחת חמה ותחושה שכמעט שכחתי".