מחפשים גם בישובים וגם בשטח הפתוח
מחפשים גם בישובים וגם בשטח הפתוחצילום: דוברות יכ"ל

גם בימים אלה, למעלה ממאה ימים אחרי טבח השבעה באוקטובר, נמשכים החיפושים בשטחי העוטף אחר ממצאים ושרידים, חלקם של נרצחים.

בין העוסקים במלאכה הדקדקנית גם אנשי יכ"ל, יחידת הכלבנים, ועל העבודה שעוד עשויה להימשך חודשים רבים ואולי אף למעלה מכך, שוחחנו עם דובר יכ"ל, אהרון שטרייכר.

בדבריו מציין ומזכיר שטרייכר כי לאורך השנה כולה החיפושים מתקיימים אחרי נעדרים, ויש מקום המדינה כ-600 כאלה שלא נמצאו, ולצד התקווה למצוא את הנעדרים בעודם בחיים יש וממצאים כאלה ואחרים מביאים לסגירת תיק ולפתרון תעלומת גורלו של הנעדר. לעומת זאת במציאות הקשה של טבח בוקר שמחת תורה הדברים שונים.

"כאן מדובר בטבח נורא שהתרחש בבוקר שמחת תורה, ועד היום הזה אנחנו ממשיכים בחיפושים אחרי ממצאים וגם נעדרים", הוא אומר ומציין כי אכן יש עדיין כמה בני אדם שמוגדרים כנעדרים ולא ידוע מה עלה בגורלם. המאמצים הם בין השאר להשיג ממצאים כאלה ואחרים שיחשפו את שעלה בגורלם. מסיבות ברורות לא נכון ולא ניתן לציין מה מספרם של הנעדרים הללו.

"אנחנו מחפשים גם ממצאים פורנזיים כאלה ואחרים כדי לסייע לכוחות הביטחון שמתעסקים בכך בימים אלה", אומר שטרייכר ומציין כי "מדובר בשטח שמתפרס על פני עשרות קילומטרים. לדוגמא, אזור מפלסים ואזור ניר עוז שהנסיעה ביניהם היא כחצי שעה. מדובר בעשרות קילומטרים שבהם המחבלים נכנסו וביצעו טבח בכל ישוב ובכל קיבוץ ומחוץ לאותם קיבוצים וישובים יש שטחים שמתפרסים על פני קילומטרים רבים וצריך לזכות אותם אחרי חיפוש ולא להשאיר שריד אחד".

"הם הרי לא נסעו בדרך המלך. המחבלים הגיעו מהשטחים הפתוחים, מהיערות ומהשדות ואנחנו חייבים לזכות את אותם שטחים. המשימה הזו יכולה להימשך גם כמה שנים ואנחנו מקווים שיעלה בידינו לסגור את הפצע של המשפחות שלא יודעות מה עלה בגורל יקיריהם, וחשוב לציין שיש היתכנות שאותם נעדרים נמצאים בעזה".

על הממצאים שאותרו מספר שטרייכר כי "יש גם שרידי אנוש שאנחנו מוצאים, ויש גם אמצעים שהמחבלים השתמשו בהם כדי לבצע את הטבח. אנחנו עושים פעולות מדוקדקות וכל תא שטח שנסרק עובר תיעוד ומיפוי כדי שלא להשאיר אבן שלא נהפכה בחיפושים. חשוב לציין שכל הפעילות שלנו נעשית בשיתוף פעולה מלא עם יחידות שונות של צה"ל שמתעסקות בתחום איתור הנעדרים. אנחנו עובדים איתם בשיתוף פעולה יד ביד וזה מצליח להביא תוצאות בשטח".

לשאלתנו מדוע יש צורך ביחידה אזרחית כאשר שימוש בכלבים נעשה גם על ידי הצבא וגם על ידי המשטרה, אומר כי אכן חשוב להדגיש את פעילותן של כל היחידות הללו ואחרות במאמצי החיפוש, ואכן כלל היחידות נדרשות לאתגר בשל העבודה הרבה.

"כל השנה היחידה מתעסקת בחיפוש נעדרים בתקווה להגיע לנעדר חי, אבל לפעמים אנחנו גם מפעילים כלבי גופות. בתקופה האחרונה הבאנו מספר כלבים חדשים מארה"ב והם מומחים בחיפוש גופות שהגיעו לישראל כשהם ברמה מבצעית גבוהה אחרי שהם עובדים ומתאמנים בארה"ב על חוות של גופות. באותן חוות בטקסס הם מתאמנים עם גופות בשלבי ריקבון שונים מה שמאוד משמעותי עבור הכלב". הכלבים הללו מגיעים ליכ"ל לעיתים כרכש שנקנה על ידי היחידה ולעיתים בתרומה של קהילות או של מאלפים שחלקם מגיעים בעצמם מארה"ב על מנת לסייע.

וגם לשינויי מזג האוויר יש השלכות לעבודת הכלבים המנסים לאתר שרידים שכן שטחים שהיו חשופים התמלאו בשלושת החודשים האחרונים בצמחיה, ובמקומות רבים הסבך מקשה על הפעילות.

שטרייכר מזכיר את הפרסומים על כך שהמחבלים בחרו את מועד התקיפה לימים בהם השטח חשוף, מה שיאפשר להם ראות טובה, אך מאז כאמור השטח השתנה מאוד. אם בתחילת החיפושים הקושי היה נעוץ בכך שהחיפוש נעשה תחת אש ובגיבוי ואיבטוח של צה"ל, הרי שכיום הפעילות אמנם פחות קשה בהיבט זה, אך קשה יותר בשל תנאי השטח.