ח"כ זאב אלקין
ח"כ זאב אלקיןצילום: ערוץ 7

ח"כ זאב אלקין מהמחנה הממלכתי, יו"ר הוועדה למדיניות חוץ והסברה, אומר בראיון לערוץ 7 כי המלחמה הנוכחית מהווה את הסיבה המוצדקת ביותר לדרוש את סגירת סוכנות האו"ם לפליטים, אונ"רא, לאלתר.

"אני חושב שהטיפול באונר"א חשוב ויש בו כמה רבדים", פותח ח"כ אלקין. "הקדשתי לכך כמה דיונים ועוד דיון אחד לפנינו בשבוע הקרוב. יש מספר עקרונות: קודם כל את העובדה שאונר"א הוא גוף לא צודק ומזיק כי הוא עוסק בהנצחת בעיית הפליטות הפלסטינית ולא בפיתרון. במקום ליישב את הפליטים הפלסטינים, כמו שעושה סוכנות פליטים רגילה, אונר"א כמנסה לבצע משהו הפוך, להשריש את הבעיה הפלסטינית תוך כדי פגיעה ברמת החיים שלהם, ותוך חינוך מתמשך שלהם לפגיעה מתמדת במדינת ישראל, לרבות דבר שהוא ייחודי לפלסטינים וזה שיש הכרה בדור שני ושלישי לפליטות".

לדבריו, "הסוכנות הזו צריכה להיסגר. אסור לאפשר לאונר"א לפעול בתוך שטחי יו"ש, עזה ובירושלים. זו העמדה שלנו ואנחנו מנסים לשכנע את הממשלה לפעול בנושא. אני חושב שישראל צריכה למנוע מאונר"א את מעורבות של אנשי החמאס בתוך המנגונים שלה, וזה בלי קשר לאלו שנפתחה נגדם חקירה על השתתפותם בטבח ה-7 באוקטובר. היום מנהלי המחסות של אונר"א הם אנשי חמאס תחת המטרייה הרשמית של האו"ם, ובפועל יוצא שאנחנו משיגים בדיוק ההיפך ממה שרצינו להשיג".

אלקין מדבר גם על הקשר לסיוע ההומניטרי. "יוצא מהעיוות הזה שהשלטון של חמאס בעזה רק גובר וחולש על תחומים רבים. צריך להפסיק את הסיוע באופן מיידי. אני טוען שהתוכנית אמורה להתרכז לא רק באונר"א, אלא שצריך לפגוע משמעותית בזרוע האזרחית של החמאס. הדבר הזה צריך להיות תנאי שלנו להזרמת הסיוע ההומניטרי לעזה. לא יכול להיות שבכל העולם שואלים שאלות על אונר"א ברמת השותפות שלהם בטבח והמעורבות שלהם בטרור, ואנחנו נותנים להם כוח והשפעה על האוכלוסייה".

ח"כ אלקין נשאל על מהלך הלחימה, לרבות שחרור שתי חטיבות מילואים לאחרונה והוצאתם מהלחימה בחאן יונס, והשיב: "אני לא מבין את התהליך הזה ויש לי עליו הרבה מאוד שאלות. אני חושב שיצאנו מוקדם מדי במחנות המרכז, נשארו שם עוד גדודי חמאס וראינו את התוצאות, ירי של טילי נ"ט שנורה על ידי גדוד חמאס שאמרנו שכבר פירקנו אותו. אני חושב שממחנות המרכז יצאנו מוקדם מדי, ובטח ובטח שלא נכון להוציא גם כוחות מחאן יונס. אנחנו באיזה סתירה לוגית. אנחנו טוענים שרק לחץ צבאי על סינוואר יביא לעסקה, ומהצד השני אנחנו מדללים כוחות".

אלקין מודה שהעמדה שהוא מביע אינה מושמעת מספיק בקבינט המלחמה. "את עמדתנו בעקרונית במובן הזה אנחנו משמיעים גם כלפי הדרג המדיני וגם כלפי הדרג הצבאי. אנחנו שומעים כל מיני תשובות אבל לצערי הן לא מספקות אותי בשום צורה. לגבי מה שהובא ומה שלא הובא לקבינט, אני חושב שחבל שההחלטה על שחרור שתי החטיבות של צה"ל מהלחימה בחאן יונס לא הובאה להחלטה בקבינט המורחב משום שזו החלטה אסטרטגית ולא רק טקטית".