אליקים ליבמן
אליקים ליבמןצילום: באדיבות המשפחה

הרב יהודה ליבמן, דודו של אליקים ליבמן שנחטף לעזה וחבר פורום תקווה של משפחות החטופים, חושב שבכל הקשור לשחרור השבויים מידי חמאס, השיקול הלאומי צריך לגבור על השיקול הפרטי.

"כולנו, משפחות החטופים ועם ישראל, תמימי דעה בכך שכולנו רוצים לראות את החטופים חוזרים לביתם בשלום וכולנו גם רוצים לראות את הניצחון וההכרעה. עם ישראל יצא למלחמה שהוא בוודאי רוצה לנצח בה ושילמנו במהלכה מחיר כבד", אומר הרב ליבמן.

לדבריו, "נקודת הבירור פה היא תמיד השלבים שבאמצע, שהם קשים ומאתגרים. האויב שלנו משתמש בעצבים הרגישים שלנו כעם ובחמלה שלנו ומנצל אותם. אנחנו כבר שנים רבות בתהליך של הנדסת תודעה בנוגע ל'שקט' ו'שלום עכשיו' וקונספציה, והמציאות טפחה על פנינו. כמובן שהרגש הטבעי שלנו כבני משפחות של חטופים הוא להגיד שאנחנו רוצים את יקירינו בחזרה. אבל אם אנחנו מתרוממים מעל הצורך האישי והמשפחתי שלנו, כל אחד מאיתנו שיוצא למערכה ושולח את בנו עושה את זה מתוך אמונה שהחיים של הפרט הם למען הכלל".

הוא מבין שיש משפחות חטופים שאינן מסכימות עם דבריו - אבל עומד על נכונותם. "השבויים והחטופים שלנו הם כמו החיילים בחזית. הם נחטפו בגלל היותם יהודים וישראלים, הם נחטפו בגלל המלחמה בינינו ובין האויב. לכן, ברגעים האלה אני לא יכול להסתכל רק על הצורך הפרטי שלי לחבק את אחייני האהוב אליקים־שלמה, שאנחנו כל כך מתפללים עליו ורוצים בחזרתו והלב נקרע לראות את הוריו ואת אמי, סבתו. אני אומר לממשלת ישראל שאי אפשר להסתכל רק ברזולוציה של החטופים כאן ועכשיו, אלא צריך להסתכל על המשמעות של הדבר הזה לכל עם ישראל. צריך לדרוש מעצמנו ומכל עם ישראל למצוא את הדרכים שבהן אנחנו יכולים להביא ניצחון ולא בדרך של כניעה".

לדעתו, "ההסכם המדובר הוא הסכם כניעה שמביא שוב את עם ישראל להיות כבול בכבלים בינלאומיים בתוך מציאות הזויה. זו עסקה גרועה ורעה לעם ישראל מכמה סיבות: ראשית, זו לא עסקה כוללת ולא נקבל את כולם חזרה. שנית, היא יוצרת מסחטה רגשית של העדפות ומדרגות שתגרום סבל נורא לנו כאומה ולמשפחות בפרט. בנוסף לכך, בהיסטוריה, כשנגמרת מלחמה בניצחון עושים עסקת שבויים. קודם כול מכריעים במערכה ואז עוסקים בשבויים. במלחמה אתה קודם כול מנצח ומכריע כמו שעשינו בכל מלחמות ישראל".

"בנוסף לכך העסקה הזאת מסכנת את עם ישראל. אדריכלי המלחמה הזאת הם משוחררי העסקה הקודמת. המוח השטני של כל המלחמה הנוכחית שהביא עלינו את האסון הנורא ביותר מאז תקומתנו הם משוחררי עסקת שליט. אותה מסחטת רגשות שהייתה בתקופה ההיא גרמה לממשלה לשחרר אלפי מחבלים, חלקם מסוכנים מאוד, ובתוכם גם הרוצחים של אח שלנו, שניאור־שלמה הי"ד, שאליקים קרוי על שמו", מתריע ליבמן.

"איך אני יכול להסתכל בעיני העם היהודי, לנצל את מסחטת הרגשות של חמאס ולפזר רעל בכל העולם רק כדי להציל את האחיין שלנו, בזמן שההצלה הזאת תגרום לאלפי משפחות שכולות חדשות?" תוהה ליבמן. "מבחינה מוסרית אנחנו לא יכולים לתת לזה יד, ואנחנו דורשים מממשלת ישראל לממש את יעדי המלחמה ולחתור לניצחון ולשחרור השבויים. אנחנו צריכים להאמין בכוחנו ולבקש מה' שייתן למנהיגים שלנו את הכוח והתבונה שימשיכו את המלחמה עד שאויבינו ימוגרו", הוא מסכם.