השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ' משיב למכתב ששלח אליו ח"כ דני דנון בנוגע לצורך לתת תקציבים נוספים למשרתי המילואים.

"קיבלתי את מכתבך ואני שמח על דאגתך הכנה למשרתי המילואים. אין ולא יכול להיות חולק על חובתנו להרים אותם ואת בני המשפחות שלהם על נס ולהוקיר את תרומתם שלא תסולא בפז למלחמה ולרוח העם עד הניצחון בעזרת השם. כפי שאתה בוודאי יודע, בדיוק משום כך יזמתי והעברתי תכנית מעטפת גדולה למילואימניקים ולבני המשפחות שלהם בסכום של תשעה מיליארד שקלים והודעתי כי התוכנית תוקצב במלואה ותהיה העוגן שסביבו יבנה כל התקציב השנה ובשנים הקרובות, וכך אכן קורה כפי שאתה יכול לראות בתקציב שהנחתי אתמול על שולחן הכנסת", כתב סמוטריץ' לדנון.

הוא הוסיף כי "סוגיית העדפת משרתי המילואים במכרזי מחיר מטרה דווקא אינה קשורה לתקציב, ואולם גם בה הנך מתפרץ לדלת פתוחה. בתכנית האצת שוק הדיור ששר השיכון ואנוכי העברנו ביום ראשון השבוע בממשלה, תכנית בסכום כולל של 2 מיליארד ש"ח, קבענו את העלאת אחוז ההקצאה המיועדת להעדפת משרתי מילואים מ 10% שציינת במכתבך ל 25%, בדיוק כדי להוקיר את משרתי המילואים ולתת להם עדיפות במכרזים ובהנחות. חשוב לציין כי הטבה הזו, שעשויה להגיע למיליארדי שקלים (סך כל ההנחות שינתנו למילואימניקים שירכשו דירות במחיר מטרה), היא נוסף לתכנית 9 המיליארד המצוינת לעיל. נמשיך לפעול יחדיו ולשתף פעולה למען משרתי המילואים ולטובת הניצחון".

כאמור, מוקדם יותר, הציע דנון לסמוטריץ' לשנות את תכנית 'דירה בהנחה' כך שתתן עדיפות משמעותית לחיילי המילואים ולהגדיל ל- 40 אחוזים את סך הדירות שיוקצו למשרתי מילואים פעילים מתוך כלל ה'דירות בהנחה'.

"ניכר שבחוק תקציב המדינה לשנת 2024 היתה התייחסות חשובה להוקרת החיילים, וזהו דבר מבורך בייחוד בשל אופי התקופה. אולם, מעיון מעמיק בתקציב עולה שעל אף המצב המיוחד בו מדינת ישראל שרויה מאז אירועי 07.10.23, לצערי הרב לא קיימת התייחסות מספקת למשרתי מילואים פעילים. המדובר בלוחמים שעזבו את חייהם האישיים, לימודיהם, עיסוקיהם ומשפחתם למען הגנת המדינה", טען דנון.

הוא הדגיש כי "לפי החלטת מועצת מקרקעי ישראל מיום 12.06.23, תינתן עדיפות במכרזי 'מחיר מטרה' לזכאי שהוא חייל מילואים פעיל בשיעור של 10 אחוזים מסך יחידות הדיור הנותרות בפרויקטים של 'מחיר מטרה'. מן הראוי כי נוכח המציאות המתוארת לעיל, הקצאת הדירות ב'מחיר מטרה' למשרתי המילואים הפעילים תגדל באופן ההולם את תרומתם".

"אבקש לתת עדיפות משמעותית לחיילי המילואים ולהגדיל ל-40 אחוזים את סך הדירות שיוקצו למשרתי מילואים פעילים מתוך כלל ה'דירות בהנחה' המפורסמות במכרזי הממשלה. הנחייה זו תהיה בתוקף למשך 5 השנים הקרובות. אני פונה אליך לנצל את פרק הזמן עד לאישורו הסופי של התקציב לתיקון הנושא הנ"ל", כתב דנון לסמוטריץ'.