שני החטופים שחולצו
שני החטופים שחולצוצילום: אלבום פרטי

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) למבצע ההירואי בו חולצו החטופים פרננדו סימון מרמן בן ה-60 ולואיס הר בן ה-70 שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק לרצועת עזה.

"פרננדו ולואיס - ברוכים השבים הביתה. אני מצדיע ללוחמינו האמיצים על הפעולה הנועזת שהביאה לשחרורם", אמר נתניהו.

עוד הוסיף, "רק המשך הלחץ הצבאי, עד לניצחון המוחלט, יביא לשחרור כל חטופינו. לא נחמיץ אף הזדמנות להשיבם הביתה".

מרמן והר נחטפו יחד עם בת זוגו של מרמן, קלרה, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.

מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

חילוצם של פרננדו מרמן ולואיס הרדובר צה"ל

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "לפנות בוקר הגיעו אל המרכז הרפואי שיבא שני חטופים ישראלים ששוחררו על ידי כוחותנו מרצועת עזה. לאחר בדיקה רפואית ראשונית מצבם של השניים מוגדר טוב והם שוהים כעת במתחם ייעודי".

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, עדכן כי שני החטופים הוחזקו על ידי חמאס ברפיח. המבצע נוהל מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ ובוצע על ידי לוחמי הימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ.

עוד אמר הגרי כי צה"ל ושב"כ עובדים על המבצע כבר תקופת זמן ממושכת, אך עד כה לא היו תנאים לבצע אותו. במבצע הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד בלב רפיח.

"יש לנו עוד 134 חטופים ברצועה ונעשה הכול כדי להשיבם", אמר דובר צה"ל. "יש כאן סיפור גבורה עם סבלנות גדולה שקדמה לה כדי לבצע בתנאים הנכונים, אומץ גדול של הלוחמים בפיקוד מפקד הימ"מ שאיבד את בנו".

הכוחות הגיעו ליעד בצורה חשאית סביב השעה 1:00 בלילה, וביצעו פעולה מורכבת מאוד על מתחם בניין, בקומה השנייה שבה הוחזקו החטופים. כשהכוחות הגיעו למבנה, התבצעה פריצה לתוך הבית, שבו היו שלושה מחבלים ששמרו על החטופים.

הכוחות הסתערו לתוך המבנה בפריצה חמה בהפעלת מטען, נכנסו לתוך המבנה ושלפו את שני החטופים החוצה. התנהל במקום קרב יריות, הופעלה אש רחבה מאוד מהאוויר, וכן נפתחה אש מהמבנים הסמוכים. חיל האוויר תקף בעוצמה. לוחם אחד נפצע באורח קל בפעולה, אך מעבר לכך - אין נפגעים לכוחותינו.