ארכיון
ארכיוןצילום: פלאש 90

מדוע ההתעניינות בבחירות המוניציפאליות נמוכה יחסית? האם המלחמה תשפיע על תוצאות הבחירות המוניציפאליות?

האם רמת הפופולאריות הנמוכה של נתניהו בימים אלה בציבור הרחב תפגע במועמדי הליכוד בערים השונות? על אלה שוחחנו עם פרופ' אילן גריילסאמר, (אמריטוס), איש מדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן וראש החוג לפוליטיקה וממשל במכללה האקדמית אשקלון.

"בעולם כולו ההשתתפות של האזרחים בבחירות מוניציפאליות נמוכה באופן משמעותי מההשתתפות בבחירות לפרלמנט ולנשיאות במדינות הרלוונטיות", אומר פרופ' גריילסאמר המתאר את המציאות המקובלת בעולם עוד לפני שנוסף עליה הפן של המלחמה הנוכחית בדרום ישראל.

"באופן טבעי הבחירות לכנסת נחשבות חשובות מאוד כי מדובר בשאלות של חיים ומוות, מלחמה ושלום, והבחירות המוניציפאליות נתפסות כבחירות על ענייני ארנונה, ביוב ותחבורה. בישראל זה מחודד יותר בגלל הפערים בעמדות בין ימין ושמאל דתיים וחילוניים בנושאים קריטיים. לעומת זאת קיים פער לעומת רמת ההתעניינות בבחירות המוניציפאליות משום שהתחושה היא שהן עוסקות בנושאים משניים".

עוד מציין גריילסאמר כי גם במדינות אירופה, שבהן המחלוקות בין המפלגות השונות אינן נוגעות לענייני מלחמה ושלום והשאלות מתמקדות בכלכלה וחברה, גם בהן אנשים לא נלהבים לקראת בחירות מוניציפאליות כמו לקראת הבחירות הכלליות.

מאחר וכך נוכל לראות כיצד "אנשים בוחרים בבחירות המוניציפאליות גם עבור מי שלא שייך למחנה שלהם רק משום שהם חושבים שהוא מנהל טוב יותר את העניינים. אקח את הדוגמא שלי עצמי כאיש שמאל המקורב למפלגת העבודה יתכן ואצביע כתושב ירושלים למשה ליאון, משום שהוא התברר כאדם מתון שטיפל במזרח העיר, בדתיים ובחילוניים. התופעה הזו שמצביעים למועמד מהמחנה השני היא תופעה ידועה בעולם".

עוד הוא מציין כי מאחר ומדובר בבחירת המנהל הטוב ביותר ולא בעל העמדות הקרובות אל המצביע בהיבט הלאומי, ניתן לראות לאחר הבחירות כיצד מוקמות קואליציות מפתיעות, אנשי מרצ וציונות דתית מתאגדים יחד, חרדים וחילוניים יחד וכיוצא באלה "כי הנושאים שבהם מטפלים הם מאוד מקומיים וקונקרטיים. המצביעים מחפשים את המנהלים הטובים ביותר".

כאמור, על כל אלה נוסף ממד המלחמה ש"מחזקת את הפער בין הבחירות הכלליות למוניציפאליות, כי אנשים עסוקים במה שקורה בעזה וההתעניינות שלהם במה שקורה במוניציפאלי לא גבוהה במיוחד. מה שמטריד את האנשים זה עתיד המלחמה", אומר פרופ' גריילסאמר המעיר כי דבריו אינן נוגעים לאנשים אותם הוא מגדיר כ'מאוד פוליטיים', כאלה שלא מסוגלים לעולם להצביע למועמד המפלגה שמנגד.

פועל יוצא של ההתעניינות הזו הוא ההחלטה שניתן למצוא לא פעם מצידן של מפלגות מרכזיות שבוחרות שלא להגיש מועמד כלל, לחבור למועמד עצמאי, להתאגד עם מפלגה אחרת או לפעול מאחורי הקלעים.

עם זאת, אומר גריילסאמר, למלחמה עשויה להיות השלכה נוספת והיא זו הנוגעת למועמדי מפלגות הקואליציה ובעיקר מועמדי הליכוד בערים השונות. מועמדים אלה, הוא משוכנע, ישלמו את מחיר תחושת המירמור כלפי תפקודו של ראש הממשלה מול האזרחים מאז השבעה באוקטובר, על אף שהקשר בין השניים אינו טבעי כלל ועיקר.