ראש עיריית אלעד ישראל פרוש
ראש עיריית אלעד ישראל פרושצילום: ערוץ 7

לאחר ההפסד של ישראל פרוש בבחירות לראשות העיר אלעד, שרטט הבוקר עיתון 'המבשר' את נסיבות ההפסד ושולח אצבע מאשימה לחסידות ויז'ניץ.

"כיצד איבדה אגודת ישראל במו ידיה את ראשות העיר אלעד? – אלו הן השאלות המנסרות זה כשבועיים בחלל עולמה של היהדות החרדית בארץ הקודש ובעולם כולו", תוהה כותב המאמר.

כותב המאמר מתאר כיצד גדולי האדמו"רים וחברי מועצת גדולי התורה הליטאית תמכו במועמדות ישראל פרוש.

"הם הביעו את דעת קדשם, דעת התורה והחסידות, כי למען עתידה של העיר, למען פיתוחה ולמען האידישקייט ושמירת צביונה הרוחני של העיר יש להצביע עבור הרב ישראל פרוש לראשות העיר".

בעיתון הובעה הבנה כלפי חסידי ויז'ניץ שנשמעו לקול רבם שהורה לבחור עבור המועמד שניצח יהודה בוטבול, אך נטען כי ההחלטה התקבלה לאחר שהופרו הסכמים מוקדמים שהוסכמו לטובת תמיכה בפרוש.

"חסידים שמצייתים ונשמעים לדעת רבם, עשו את המוטל עליהם, והצביעו לר' יהודה בוטבול. הם אינם בושים בהצבעתם לר' יהודה בוטבול, כי כחסידים הם גם סבורים שעשו דבר שמחזק את התקשרותם והכנעתם לרבם".

"יחד עם זאת, הציבור החסידי בהמוניו, באלעד ומחוצה לה, שאינו נמנה עם אותה חסידות, רוח נכאים בו על כך שניטל ממנו ראש עיר המתנהג בדרכי חסידות, אחד שמגיע מתוכם, ולכן יש מי – מאלה שלא תמכו בישראל פרוש – שמשמיעים טענה לפיה ממילא לא היה לו סיכוי להבחר לראשות העיר אלעד".

עוד נכתב כי "חשוב לציין כי כבר בקיץ תשפ"ג, הביעו נציגים של הסיעה המאוחדת (ויז'ניץ) ספק האם יש לישראל פרוש סיכוי להיבחר כראש העיר. נאמרו על ידם דברים רבים שבתנאים מסוימים שיווצרו הם גם יתמכו בו. המציאות היא שלמרות שמספר שעות לפני הגשת הרשימות סיכמה ויזניץ עם ישראל פרוש, עם ערבויות על תמיכה בו, הם חזרו בהם מהסכמתם לאחר מספר ימים, ועשו הסכם חדש עם נציג ש"ס".

לטענת כותב המאמר, חסידות ויז'ניץ היא שהכריעה את הכף לטובת בוטבול. "עלינו להכיר את הנתונים ולהבין כי רק בגלל שויז'ניץ לא הצביעה – רק בשל כך הרב פרוש הוא לא ראש העיר אלעד היום הזה. והנתונים אומרים כך: עבור הרב ישראל פרוש הצביעו 9,546 קולות כולל מעטפות כפולות. עבור הרב יהודה בוטבול הצביעו 11,872 כולל מעטפות כפולות. ההפרש ביניהם עומד על 2,326 קול בלבד".

"המשמעות הפשוטה היא, שלו היו 1,164 קולות עוברים מבוטבול לפרוש, ראשות העיר הייתה נשארת בידי אגודת ישראל – יהדות התורה. מהפילוחים שיש במועצת הקהילות של אגודת ישראל, יש לחסידי ויזניץ אף יותר מאותם 1,164 קולות האמורים. 1,379 מתוך קהילת ויזניץ באלעד מימשו את זכות ההצבעה והצביעו בעד מועמד ש"ס ולכך יש להוסיף גם את אנשי הפלג הירושלמי, שגם הם הצביעו בפועל למועמד ש"ס ר' יהודה בוטבול, והם אמרו שעושים זאת רק בגלל שקהילת ויזניץ חתמה עם בוטבול, ולכן אין לישראל פרוש סיכוי".