ראש הממשלה נתניהו
ראש הממשלה נתניהוצילום: אוליביה פיטוסי, פול

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להשלים באופן מעשי עם הכוונה האמריקנית להכיר במדינה פלסטינית, בתמורה לפריצת דרך היסטורית מול סעודיה, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח, במסגרת המתווה הנשקל, האמריקנים יכירו חד צדדית במדינה פלסטינית. ישראל תביע התנגדות ותבהיר כי הסכם קבע שכולל מדינה פלסטינית יידון רק במשא ומתן ישיר. ההשלמה עם המהלך האמריקני נועדה להביא לפריצה מדינית היסטורית מול סעודיה.

בסוף השבוע דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי ממשל ביידן מתכוון להכיר באופן רשמי במדינה פלסטינית בתוך כמה שבועות. בעקבות הפרסום מחו שרים רבים בממשלה, כולל ממפלגת המחנה הממלכתי, נגד המהלך האפשרי.

אלא שראש הממשלה הגיב באופן מאופק מאוד ואמש אמר במסיבת עיתונאים כי "ישראל דוחה על הסף תכתיבים בינלאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים. הסדר כזה יושג אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים".

"ישראל תוסיף להתנגד להכרה חד צדדית במדינה פל שתינית. הכרה כזו בעקבות טבח ה-7 באוקטובר תעניק פרס עצום לטרור שלא היה כדוגמתו, ותמנע כל הסדר עתידי לשלום", הוסיף.

גורם מדיני ציין כי העיכוב בתגובת נתניהו והנוסח המוגבל שנבחר מבטאים הבנה שמתגבשת עם הממשל, במסגרתה נתניהו אמנם מביע התנגדות להכרה החד צדדית, אך יביע הסכמה למו"מ עם הפלסטינים על הסדר עתידי ובלי תנאים מוקדמים.

באמצעות התנסחות זו, נתניהו מקווה כי האמריקנים יוכלו לשכנע את הסעודים שישראל עברה כברת דרך משמעותית בסוגיה הפלסטינית והתמורה תהיה נכונות של ריאד להכרה היסטורית בישראל. י

נתניהו עדיין לא החליט סופית על כיוון זה, אך הוא נבחן ברצינות מצידו ומצד השר רון דרמר, שמוביל מטעמו את השיחות מול האמריקנים.

ישראל התנגדה עשרות שנים לרצונן של מדינות במערב להכיר חד צדדית במדינה פלסטינית. ההנחה בירושלים היא שהכרה זו מהווה פרס לפלסטינים, ומפחיתה מהרצון שלהם לקיים משא ומתן עם ישראל.