חייל במנהרה בעזה
חייל במנהרה בעזהצילום: דובר צה"ל

ההערכה בישראל היא כי סינוואר נמלט באמצעות מנהרות עם אחיו ועם מנהיגים נוספים בחמאס למצרים, כך דווח היום (שלישי) באתר הסעודי אילאף.

הדיווח מסתמך על גורם ביטחוני ישראלי ששמו לא פורסם, שלדבריו, בישראל חוששים כי יחד עם סינוואר הוברחו לשטח מצרים גם חטופים.

עוד אמר הגורם כי בישראל יודעים על 8 מנהרות גדולות בין חצי האי סיני לרצועת עזה שיכולות להכיל גם מכוניות ומשאיות קטנות.

בצה"ל, כך אמר הגורם, מאמינים כי חמאס הבריח נשק איראני, טילים, צעדות וטכנולוגיות דרך המנהרות הללו, בנוסף להברחת חבריו דרך סיני לצורך אימונים באיראן ובלבנון.

באתר הסעודי ציינו כי פנו לדובר צה"ל בבקשה לתגובה, אך זה סירב להגיב גם לנושא בריחתו של סינוואר וגם לעניין המנהרות המחברות בין חצי האי סיני לרצועת עזה.

הסרטון בו מתועד יחיא סינוואר במנהרהצילום: דובר צה"ל

בשבוע שעבר חשף דובר צה"ל דניאל הגרי סרטון ובו נראים יחיא סינוואר ובני משפחתו עוברים במנהרה בחאן יונס תחת הדרכת אחיו של מנהיג חמאס בעזה, איברהים סינוואר.

תא"ל דניאל הגרי ציין כי צה"ל עצר בתחילת החודש קרובי משפחה מהמעגל הראשון של סינוואר והם הועברו לחקירת השב"כ. לדבריו, הנחקרים, מספקים מידע מודיעיני רב וחשוב.

בחודש שעבר דווחה רשת NBC בשם גורמים ישראלים כי סינוואר מתחבא, ייתכן שיחד עם מנהיגים נוספים של חמאס, ברשת המנהרות העזתית ונע בא באופן תדיר כשהוא מוגן על ידי חטופים המוחזקים בתאי כליאה שמצויים לאורך המנהרות ועל ידי מחבלי חמאס מדרג נמוך אותם לא יהסס להקריב כדי לשמור על חייו שלו.

דובר צה"ל לתקשורת הזרה אמר לכתב הרשת כי "הקרבה אל השבויים הישראלים הצילה את חייו של סינוואר יותר מפעם אחת".

גורם ישראלי אמר כי הוא מעריך שמנהיגי חמאס בעזה לא יסכימו להגלייתם לחו"ל וציין כי גם אם תהיה הסכמה מדובר באפשרות רעה לישראל. "אם סינוואר יימלט לחו"ל ויפקח על המנהיגים הנותרים של חמאס בעזה, וחמאס יקבל תפקיד בניהול עזה לאחר הלחימה הוא ידבר על כך כעל ניצחון במלחמה".