אם וילדים. אילוסטרציה
אם וילדים. אילוסטרציהצילום: iStock

במפגש האינטרנט הקרוב של מועדון ההורים של הרב יוני לביא תתארח שרה ריבלין, מחנכת ואם ל-16 ילדים, שתספר על אתגר המשפחה הגדולה. שוחחנו איתה לקראת המפגש שיתקיים וישודר במוצאי השבת הקרובה.

האם אכן מדובר באתגר שגם מי שנמצא בליבו מרגיש אותו כאתגר, או שאולי ההורים חיים את המציאות הזו אליה התרגלו לאורך השנים, שלב אחר שלב, ילד אחר ילד? שרה ריבלין משיבה ומספרת כי ילדיה הגיעו לעולם לאחר ציפייה של מספר שנים. "היינו הורים לבת אחת, שתי בנות, שלוש וכו'.כל ילד הגיע לעולם כנשמה אחת כפי שהוא וכל אחד הוא מיוחד, יחיד בתכונותיו ובמכלול האישיות שלו".

לזאת היא מוסיפה ומדגישה כי אין ספק בקיומו של אתגר מיוחד במשפחה גדולה שכן קיים גם הביחד המשפחתי הגדול, אך במקביל "למקם את הייחודיות של כל אחד שכל אחד יקבל את המקום החשוב שלו. בעלי ואני נותנים לזה תשומת לב גדולה".

על מעט מהתובנות שהיא מתכוונת לחלוק במפגש ההורים כאם ל-16 הפונה להורים למשפחות גם קטנות יותר, היא אומרת: "ראשית צריך להבין שהזכות לילדים היא דבר מבורך. נדבר על הילדים ההורים והיומיום. ההסתכלות שלנו על הילדים היא כעל נשמה אלוקית שהקב"ה הפקיד בידינו וכל ילד הוא שמחה ברכה והרבה אור. זה לא סותר את האתגרים, אבל הילד הוא הרבה מעבר למה שהוא כאן ולעכשיו. זו נשמה ייחודית עם שליחות מיוחדת לה, נשמה עם הרבה חוזקות ויתרונות, היא הרבה מעבר למה שאני רואה אותה עושה כעת. להבין ולראות את כל מה שעתיד לצמוח ולהתפתח ממנה, כל האור שהיא תביא לעולם. אנחנו מאוד משתדלים לעצור ולהגביה את המבט ולראות כל אחד מהילדים במבט נקי מרומם ולא שיפוטי".

להרשמה חינם למשדר לחצו כאן

ואולי דווקא הראיה הזו של הילד כמי שיביא אור מיוחד בעתיד ויש להתייחס אליו בהיבט הרבה יותר משמעותי מכפי שהוא היום, ראיה זו מציבה את ההורה במעמד שבו הוא קצת נזהר וחושש מלחנך ולהורות? על כך משיבה ריבלין ומדגישה כי הדברים אינם סותרים ותפקידו של ההורה הוא לחנך ולהכין את הילד ליציאה אל העולם. "לראות את האור שבו זה לא לתת לו לעשות כל מה שהוא רוצה. ההתפתחות היא לפעמים דווקא מלהגיד לא ולכוון את הילד. ברור שצריך לדעת להתייעץ ולשמוע איך לעשות את זה אבל נקודת המבט הבסיסית היא לראות שיש כאן משהו שהוא מעבר ליומיום".

עוד מציינת ריבלין בדבריה את חשיבות האמון של ההורים בעצמם כהורים. "יוצא לנו ללוות הרבה הורים ואמהות ואנחנו רואים את חוסר האמון שיש להם בעצמם, את חוסר הביטחון שיש להם בעצמם. צריך להכיר בכך שאין כאן מקריות ואנחנו ההורים הטובים ביותר לילדים שלנו. כל הורה מקבל את התכונות הבסיסיות כדי לחנך את הילדים שלו". הורים רבים טוענים שאינם מחנכים במהותם וההורות גדולה על אישיותם, ועל כך היא אומרת כי אכן "חשוב מאוד להתייעץ ללמוד להעמיק ולברר עם אנשי מקצוע מתוך ענווה ומתוך רצון לדייק את השליחות שלנו, אבל צריך להיות לנו אמון בסיסי בכך שאנחנו ההורים של הילדים הספציפיים האלה ומה שנכון לנו נכון לנו ולא לאחרים ולהיפך. העתק הדבק עלול להיות לרעתנו. תאמינו בעצמכם כבסיס ומעל כך תוסיפו לימוד העמקה והרחבה".

ובפן היומיום של ההתמודדות ההורית היא מציינת כי "גידול משפחה בכל גודל כרוך בהרבה עבודה טכנית, בישולים, כביסות, שיעורי בית, חוגים ועוד ועוד. אני משתדלת להרגיש שיש משמעות לכל פעולה שאני עושה. יש כאן משהו שהוא הרבה יותר עמוק. מדובר בהרבה פעולות קטנות אבל אין ספק שמדובר בתהליך עמוק שבונה את המשפחה, וכאשר הילדים גדלים, אנחנו מתחילים לראות את התוצאות של כל סנדוויץ', כל התאמה של זוג גרביים, כל חיוך או מחמאה שניתנו בעבר. יש פעמים שרואים את ההשפעה בטווח קצר, טווח ארוך ולפעמים גם לא נראה אותה אבל אין ספק שהשפעת הפעולה שלנו קיימת כמו שבטבע ישנו חוק שימור האנרגיה, האנרגיה של האהבה החום והנתינה קיימים ולא נעלמים בשום מקום, ומעל הכל דרושה תפילה לקב"ה שיברך את כל ההשקעה וההשתדלות שלנו".

על התגובות אותן היא מקבלת ברחוב כאשר מתברר שהיא אם ל-16 ילדים, אומרת ריבלין כי לרוב מדובר בהתפעלות והתרגשות. לשאלתנו אם קיים הבדל ביחס בין מגזרים שונים, היא משיבה בשלילה ומוסיפה כי "דווקא אנשים חילוניים רואים את זה ומתרגשים מאוד. שואלים אם כולם משפחה אחת".

שאלנו את ריבלין אם היא מרגישה את התחושה הציבורית שנגזרת מכך שפעם דובר על משפחה ברוכת ילדים, אחר כך מרובת ילדים ובהמשך כבר התחילו לראות במספר מסוים של ילדים ומעלה כבעיה?

"אני יכולה לשמוע דברים כאלה לפעמים אבל אני לא פועלת לפי מה שאנשים אחרים חושבים או עושים. אנחנו מאמינים שיש כאן שליחות שהיא הרבה מעבר לפרטיות שלנו. עם ישראל צריך שיהיה לו עם גדול, תורה גדולה, חינוך גדול, צבא חזק, כלכלה והתיישבות. אנחנו שותפים לקב"ה בהקמת העולם ובניין עם ישראל ורוב התגובות מתלהבות, מתפעלות ומעריכות", דברי ריבלין.

* להשתתפות במשדר במוצ"ש הקרוב: חינוך ילדים מודל 2024 – ארבעת העקרונות החשובים ביותר בגידול ילדים היום. הבטיחו את מקומכם חינם עכשיו!