ברק חירם
ברק חירםצילום: דובר צה"ל

בצה"ל שוקלים למנות לתפקיד מטה את תת-אלוף ברק חירם, מפקד אוגדה 99, במקום לתפקיד מפקד אוגדת עזה כפי שסוכם ביולי אשתקד.

אתר ynet דיווח כי הרקע לשקילת המינוי מחדש היא הוראת חירם להפגזת בית שבו התבצרו מחבלים בקיבוץ בארי שהסתיים במותם של 12 בני ערובה ב-7 באוקטובר.

על פי הדיווח, הנושא עלה בשיחות סגורות בצמרת הצבא, אך טרם התקבלה החלטה סופית. עם זאת נראה שמהלך כזה יפתור את הבעיה העומדת בפני צה"ל, בעקבות מחאה של תושבי בארי, על אישור הירי מצד חירם.

הקצין, שמילא שורה של תפקידי פיקוד לאורך שנות שירותו ובמהלך מלחמת לבנון השנייה נפצע ואיבד עין, נחשב למפקד שטח מוכשר במיוחד אך כזה שלא מילא תפקידי מטה רבים שיכולים לסייע לקידומו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תא"ל ברק חירם הינו קצין עתיר זכויות, ערכי ומוערך אשר נלחם באומץ במהלך אירועי 7 באוקטובר, והשתתף במלחמה בעזה תוך סיכון חייו, למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל. הקצין סוכם לתפקיד מפקד אוגדת עזה לפני המלחמה ביולי 2023, ואין שינוי בסיכום בשלב זה".

בחודש דצמבר פורסמה כתבה בעיתון "ניו יורק טיימס", בה הודה חירם כי הוא זה שהורה על ירי הפגז לעבר ביתה של פסי כהן בקיבוץ בארי שהסתיים במותם של 12 בני ערובה ובחיסול עשרות מחבלים שהתבצרו במקום.

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, גיבה את חירם. "ברק חירם הוא מפקד אוגדה מקצועי וערכי שבשעה זו נלחם בעזה ומוביל את האוגדה שלו בגבורה, באומץ ובתבונה. ב-7 באוקטובר ברק היה אחד המפקדים הראשונים שהגיעו לבארי ותפסו פיקוד. מה שקרה שם ב-7 באוקטובר הוא חסר תקדים. נדרשו לקבל שם החלטות קשות מאוד - שאנחנו נצטרך לתחקר אותן אחרי המלחמה. אבל לשפוט מכאן, זה דבר שלא ניתן לעשות".

"באותה יממה התקבלו החלטות קשות מאוד ואני משוכנע שההחלטות שהתקבלו על ידי ברק היו לנגד עיניו בהיבט של הגנה על תושבי מדינת ישראל. נתחקר את הכל ונעמיד את הדברים בפני הציבור", דברי הגרי.