בחירות לרשויות המקומיות
בחירות לרשויות המקומיותצילום: Flash90

יותר משבעה מיליון ישראלים בעלי זכות הצבעה יוכלו להשתתף בבחירות לרשויות המקומיות שייערכו היום (שלישי) ברחבי הארץ - למעט ביישובים שפונו במהלך המלחמה.

רוב הקלפיות כבר נפתחו וייסגרו בשעה 22:00. ביישובים קטנים שבהם עד 350 בוחרים ובקלפיות מיוחדות (בבתי החולים, בדיור מוגן, בבתי אבות ובבתי הסוהר) הקלפיות יינעלו בשעה 20:00.

בבחירות בשנת 2018 עמד אחוז ההצבעה על 60% - אך על פי הערכות הוא יהיה נמוך יותר הפעם - בשל המלחמה בעזה והמתיחות בצפון. בשל כך, במשרד הפנים קוראים לציבור לנצל את יום החופש שניתן לרגל הבחירות, ולממש את זכותם להצביע.

השר ארבל: הבחירות לרשויות משפיעות לא פחות מהבחירות לכנסתצילום: דוברות

שר הפנים משה ארבל הצביע הבוקר בקלפי במתנ"ס י"ד הבנים בפתח תקווה וקרא לאזרחים לצאת להצביע. "הבחירות לרשויות המקומיות משפיעות על חיי האזרחים לא פחות מהבחירות לכנסת", דברי ארבל.

ברחבי הארץ יפעלו למעלה מ-11 אלף קלפיות ב-242 רשויות. ההצבעה לחיילים ומילואימניקים שנמצאים בתוך הלחימה החלה כבר בשבוע שעבר. גם היום הלוחמים והלוחמות יוכלו לגשת לכ-570 קלפיות בבסיסים ובאזורי לחימה עד לשעה 21:00. קלפיות ניידות ייעודיות פועלות בין המוצבים, סוללות כיפות ברזל וכיתות הכוננות בישובים על מנת להגיע לכלל כוחות צה"ל ולתת להם לממש את זכות ההצבעה שלהם. הקלפי הצפונית ביותר הוצבה בהר דוב ודרומית ביותר במוצב טאבה.

בבחירות לרשויות המקומיות מתמודדים 24,910 מועמדים בכ-3,705 רשימות. 801 מועמדים מתמודדים על תפקיד ראש הרשות, מתוכם 83 הן נשים, ו-474 מתוכם הם מתמודדים שלא התמודדו בעבר על ראשות עיר או מועצה.

בימים האחרונים נשלחו הודעות עם פרטי מקום הקלפי לטלפונים האישיים של בעלי זכות הבחירה. ניתן לבדוק היכן אתם מצביעים באתר משרד הפנים.

המגיעים לקלפיות יתבקשו להזדהות בפני מזכיר ועדת הקלפי באמצעות אחד מהמסמכים הבאים: תעודת זהות, דרכון, רישיון נהיגה ישראלי, תעודה צבאית אישית ותעודת מעבר. חובה שהתעודה תהיה בתוקף ותכלול תמונה של הבוחר.

ספירת הקולות תחל לאחר סגירת כלל הקלפיות. בשל מספר משרתי המילואים הגבוה צופים במשרד הפנים כ-400 אלף מעטפות כפולות, פי 4 מהבחירות הקודמות. בשל כך פרסום תוצאות האמת עלול להתעכב משמעותית.

מרגע תחילת ספירת הקולות, יפורסמו התוצאות באופן הדרגתי באתר משרד הפנים. ההערכה היא שתוצאות האמת הסופיות יימסרו רק בתחילת השבוע הבא.

יצויין כי ברשויות שבהן אף אחד מהמועמדים לתפקיד ראש הרשות לא ישיג יותר מ-40% מהקולות, יתקיים סיבוב בחירות שני ביום ראשון ה-10.3.

עובדים הרשומים בפנקס הבוחרים ברשות שבה מתקיימות בחירות זכאים ליום חופש. עם זאת עובדים חיוניים יעבדו ביום השבתון שהוכרז לרגל הבחירות ויהיו זכאים לשכר בשיעור של 200%, או לשכר רגיל בתוספת שעות חופשה תמורת שעות עבודתו בפועל.

רונן פרץ, מנכ"ל משרד הפנים, קרא לציבור לנצל את יום השבתון להגיע להצביע ולהשפיע. "יום השבתון נועד לעודד את הגדלת שיעור ההשתתפות בבחירות. נוסף על כך הגדלנו משמעותית את מספר הקלפּיות ואת הנגישוּת אליהן. הצבנו מאות קלפּיות נגישות למוגבלי תנועה, ברחבי המדינה. הסדרנו את אפשרות ההצבעה של עשרות אלפי העובדים במערכת הבחירות, לרבות השוטרים והשוטרות. וגולת הכותרת: יחד עם צה"ל מיקמנו מאות קלפּיות בבסיסי-הקבע, בשטח, בחזיתות המערכה, ואפילו באזורי הלחימה".

ריאן גאנם, המפקח על הבחירות במשרד הפנים, הוסיף כי "למרות התמשכות המערכה, התאמנו את יום הבחירות למצב המיוחד השורר במדינה, תוך מציאת פתרונות יצירתיים לכל קושי ואתגר. המטרה שלנו היא התנהלות מקצועית, איכותית, יעילה, שקופה ומשתפת. ב"פורטל הבחירות לרשויות המקומיות" שהעמדנו לרשות הציבור באינטרנט, מוצג מידע מפורט לבוחר בכל נושא, כולל בדיקת זכאות להצבעה, בירור ואיתור מקום הקלפּי. הפורטל גם מפרט את הדרכים ליצירת קשר בשאלות שונות: בטלפון, ב-SMS וּבווטסאפ".